Môže byť benevolentný systém pri udeľovaní povolenia na držbu zbrane jednou z príčin násilia v spoločnosti?
„Isté je, že pokiaľ by sa ľudia tak ľahko k zbraniam nedostávali, predišlo by sa mnohým ľudským tragédiám. Nielen v zahraničí, ale aj u nás majú určite v rukách zbrane ľudia, ktorým rozhodne nepatria. Psychologické testy spôsobilosti vlastniť zbraň sú síce záležitosťou psychológov, a nie psychiatrov, napriek tomu si myslím, že by kritériá pre držbu zbraní mali byť sprísnené.“
Ktoré faktory ľudskej osobnosti sú najrizikovejšie pre držbu zbrane?
„Nápadne zvýšená agresivita, impulzivita, znížená schopnosť sebaovládania a, samozrejme, vážne duševné choroby. Ak v takýchto prípadoch zistíme, že človek je držiteľom zbrane, hlásime to polícii. Ale stáva sa to zriedka.“
Čo človeka najviac ohrozuje, čo môže „dopomôcť“ ku sklonom k agresivite, násiliu?
„Určitú rolu zohrávajú vrodené dispozície a dedičné faktory, agresivita môže byť spôsobená aj organickým poškodením mozgu, ale rozhodujúce je rodinné prostredie. Ak je disharmonické, vedie to k citovej nestabilite, nízkemu sebaovládaniu.“
Môže byť jedným z faktorov aj doba, ktorá praje prejavom otvorenej agresie?
„Nie som si istý, či sme dnes agresívnejší, ako boli ľudia v 16. storočí. Prejavovanie agresivity je evidentné predovšetkým tam, kde to umožňuje systém. Ak sa polícia správa pasívne až tolerantne ku kriminálnym činom, tak kriminalita stúpa. Na Slovensku je dnes kriminalita vyššia ako v New Yorku, kde sú momentálne najväčším postrachom v noci newyorskí policajti.“
Veľa sa dnes diskutuje o vplyve filmu a televízie na agresivitu.
„Niektoré štúdie dokazujú, že to môže byť jedným z dôvodov, iné zasa, že nie. Isté je, že pre mnohých mladých ľudí sú filmoví hrdinovia, ale takisto aj rôzni zabijaci z reálneho sveta vzorom. Ale takéto vzory môžu fungovať len vtedy, ak zlyhal hlavný vzor - rodičovská autorita. Aj Bill Clinton sa nedávno celkom zaujímavo vyjadril v tom zmysle, že nie filmy robia násilie, ale spoločnosť - tým, že sa k nemu obracia a akceptuje ho.“
Existuje nejaký vzorec správania, ktorý na násilníkov najlepšie platí?
„Ťažko. Najlepšia rada je asi neprovokovať a neprotirečiť. Ale často podráždi práve to, čo neočakávame.“
ALEXANDRA TINKOVÁ