Schuster a minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Ako hodnotíte prínos rokovaní o sarajevskom pakte stability? Priniesol nejaké konkrétne riešenia alebo konkrétne kroky v postupe obnovy Balkánu?
„Cieľom sarajevských rokovaní nebolo určiť presné a konkrétne postupy v riešení otázok balkánskeho regiónu. Účelom bolo vytvoriť rámec, v ktorom sa budú navrhovať a vykonávať postupné hmatateľné riešenia. Význam summitu spočíva v tom, že všetci zúčastnení politici sa zjednotili v smere vývoja riešení. Svet sa zhodol na tom, že obnovovať Balkán bez účasti Juhoslovanskej zväzovej republiky nie je možné. Nemecký kancelár Schröder na summite povedal, že nie medzinárodné spoločenstvo vylučuje Juhosláviu, ale ona sama sa vylučuje svojou neakceptovateľnou politikou. Lídri svetovej politiky podmieňujú pomoc Belehradu odstúpením vlády Slobodana Miloševiča. Summit vytvoril záväzné pravidlá obnovy regiónu, o ktorých už nikto nebude pochybovať. Tým sa veci pohnú dopredu. Uznávam však, že ľudia v postihnutých oblastiach konkrétne kroky a opatrenia očakávajú. Konkrétne riešenia budú už v septembri.“
Myslíte si, že sarajevský pakt bude prikladať väčšiu váhu politickej stabilite alebo hospodárskej obnove? Čo je jeho hlavným cieľom?
„Hlavným cieľom je priniesť pokoj a stabilitu na Balkáne. Všetky pripravované opatrenia prebiehajú ruka v ruke. Nemôže byť demokracia tam, kde ľudia hladujú, nemôže byť politická stabilita tam, kde nefunguje ekonomika. Bola tu zdôrazňovaná komplexnosť riešení. Takto to aj chápeme.“
TOMÁŠ KUČA,
Sarajevo-Bratislava