Izrael má v úmysle 1. októbra začať s implementáciou mierovej dohody na základe princípu zem za bezpečnosť, uzavretej s Palestínčanmi vlani v americkom Wye River. V nedeľu to oznámil David Ziso, hovorca premiéra Ehuda Baraka. Podľa jeho slov v daný deň sa začnú realizovať úvodné časti dočasnej dohody a toto rozhodnutie nemá súvis s Barakovou požiadavkou na palestínsky súhlas s odkladom plnenia finálnych stupňov dohody. Popredný palestínsky predstaviteľ však oznámil, že pracovné rokovania s Izraelčanmi o spôsoboch implementácie dohody v nedeľu prerušili bez dosiahnutia dohody. „Implementácia sa očividne začne 1. októbra,“ povedal Ziso a dodal, že Barak už informoval vládny kabinet o tomto dátume. Odmietol potvrdiť, či v tento deň začne Izrael odovzdávať Palestínčanom ďalšie územie západného brehu Jordánu, alebo či Barak očakáva, že dovtedy Jásir Arafat prijme niektoré jeho bezpečnostné pripomienky. „Všetko, čo dosiaľ nebolo implementované, sa začne realizovať,“ povedal Ziso, ďalej to však nerozviedol.
Dohoda z Wye zaväzuje Izrael uskutočniť počas 12 týždňov sťahovanie jednotiek z 13 percent západného brehu Jordánu súčasne s palestínskymi krokmi proti moslimským ozbrojencom a ďalšími bezpečnostnými opatreniami. Barakov predchodca Benjamin Netanjahu po tom, ako vlani v októbri podpísal dohodu vo Wye, stiahol armádu v prvej fáze z dvoch percent územia. Neskôr však plnenie dohody zmrazil pre jej údajné porušovanie druhou stranou.
Barak sa stal premiérom pred necelým mesiacom, ale diplomati i palestínski predstavitelia už dnes používajú v súsvislosti s jeho mierotvornými snahami slová kríza a slepá ulička. O lídrovi Strany práce, ktorý sľúbil obnoviť mierový proces, sa dnes uvažuje, či nie je len priateľskejšou verziou pravičiara Netanjahua. Atmosféra, ktorú Barak vytvoril, je omnoho priateľskejšia, Palestínčanov však šokuje jeho túžba dohodu z Wye zmeniť. Presne pred týždňom pri stretnutí s Arafatom totiž Barak navrhol odložiť prevod 7,1 z 13 percent pôdy západného brehu pod palestínsku správu. Barak sa vyhol slovu odklad, miesto toho hovoril o „istom prieťahu a časovom pláne“, v ktorom spája odovzdanie 7,1 percenta územia s rokovaniami o konečnej dohode. Izraelskí predstavitelia, ktorí nechceli byť menovaní, tvrdia, že Barak vidí dohodu z Wye ako čoskoro uzavretú záležitosť, ktorú potom zatieni „potenciálny názorový stret“, vyplývajúci z prevodu 7,1 percenta územia. Znepokojuje ho totiž fakt, že židovskí osadníci by sa mohli stať terčami moslimských ozbrojencov, ktorí sú proti dohode. Podľa existujúcich dohôd majú byť osud osadníkov, hranica Jeruzalema, problém palestínskych utečencov a ďalšie vážne otázky rozhodnuté v budúcnosti pri rokovaniach o tzv. stálom štatúte západného brehu a pásma Gazy. (REUTERS, r)