Najvyšší predstavitelia Ugandy a Rwandy sa včera dohodli na okamžitom prímerí, ktoré má ukončiť tri dni bojov medzi ich jednotkami v meste Kisangani na území Konžskej demokratickej republiky (KDR), bývalého Zairu. Prezidenti oboch krajín, ktorých vojská podporujú konžských protivládnych povstalcov, dosiahli dohodu po dlhom maratóne rozhovorov. Uganda a Rwanda sa doteraz nevedeli dohodnúť na spôsobe realizácie mierovej dohody medzi Kabilom a povstalcami. Uganda chcela svoje jednotky z KDR stiahnuť čo najskôr po tom, ako bude zaručená ochrana jej záujmov. Rwanda tak mienila urobiť až vtedy, keď Kabila odzbrojí a vydá na trestné stíhanie príslušníkov hutuských milícií, zodpovedných za genocídu v roku 1994.
HAVLOVÁ VYMENILA TAJOMNÍKA
Výmena tajomníka prezidentovej manželky Dagmar Havlovej podľa hovorcu prezidentskej kancelárie Martina Krafla neznamená, že by prvá dáma chcela pozmeniť svoje pracovné aktivity či svoje verejné vystupovanie. Jediným dôvodom je podľa Krafla prianie tajomníka Miloša Rýca vrátiť sa po viac než ročnom pôsobení na Pražskom hrade k svojej pôvodnej profesii homeopata. Rýc sa stal tajomníkom prezidentovej manželky v apríli 1998 potom, čo sa u Havlovej vystriedalo za jeden rok niekoľko tajomníčok. Meno Miloša Rýca je známe aj z knihy Přemysla Svora Sedm týdnů, které otřásly Hradem, v ktorom upozorňoval na jeho údajný veľmi priateľský vzťah s Dagmar Havlovou, za čo si od právnych zástupcov manželov Havlovcov vyslúžil žalobu.
ĎALŠÍ REPUBLIKÁN SA VZDAL KANDIDATÚRY
Bývalý guvernér amerického štátu Tennessee Lamar Alexander oznámil, že odstupuje z kandidatúry pre prezidentské voľby v roku 2000 za Republikánsku stranu. Alexander sa tak stal v poradí tretím mužom, ktorý odišiel z radov republikánskych kandidátov. Alexandrovo rozhodnutie pravdepodobne ovplyvnilo aj to, že v sobotňajšom neoficiálnom hlasovaní získal u vzorky 25 000 republikánskych priaznivcov iba šesť percent hlasov a skončil tak ako šiesty zo zúčastnených deviatich kandidátov.
MIESTO ZADRŽIAVANIA TURISTOV ZNÁME
Iránske bezpečnostné sily včera lokalizovali miesto zadržiavania štyroch západných turistov a ich iránskeho sprievodcu, ktorí sa minulú sobotu v meste Kermán stali obeťami únosu. Rukojemníci sú väznení v lokalite medzi provinciami Kermánšáh a Sístán a Balúčestán. Podľa predstaviteľa bezpečnostných jednotiek sa „majú dobre“. Únoscovia za prepustenie obetí žiadajú oslobodenie dvoch ľudí z iránskeho väzenia. Ide už o druhú teroristickú akciu tohto druhu v tomto iránskom meste.
BOSNA PRIŠLA O MILIARDU
Od podpisu daytonskej mierovej dohody v roku 1995 spreneverili bosnianski vodcovia najmenej jednu z piatich miliárd dolárov z medzinárodnej pomoci určenej na obnovu Bosny. Napísal to včera americký denník New York Times s odvolaním sa na úrad vysokého splnomocnenca pre Bosnu, ktorého 4000-stránková správa hovorí o 220 prípadoch korupcie a podvodu. Správa uvádza, že rozkrádania sa zúčastnili moslimskí, chorvátski a srbskí nacionalistickí vodcovia, ktorí stoja v čele Bosny, stále rozdelenej na tri nezmieriteľné časti, hoci daytonská dohoda predpokladá vytvorenie jednotného štátu. Úrad správu neuverejnil z obavy pred odstrašením darcovských krajín od ďalšej pomoci. (TASR, ČTK)