Bratislava 25. januára (TASR) - Nový Zákonník práce, ktorý začne platiť od 1. apríla tohto roku, prekračuje štandardy Európskej únie (EÚ). Podľa Nadácie S.P.A.C.E. (Centrum pre analýzu sociálnej politiky) smernica Rady EÚ, ktorá upravuje dĺžku pracovného času zamestnancov, nemá zďaleka tak socialistické a zmluvnú slobodu obmedzujúce znenie ako tento novoprijatý zákon. Rezort práce, ktorý zákonník pripravil, pritom argumentuje práve napĺňaním požiadaviek smerníc EÚ a nevyhnutnosťou aproximácie práva SR s právom únie.
Predstavitelia nadácie upozorňujú, že z článku šesť spomínanej smernice síce vychádza diskutovaný paragraf Zákonníka práce, podľa ktorého je pracovný čas zamestnanca vrátane nadčasov najviac 48 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov, iný článok však oprávňuje členské štáty nepoužiť ho. Týka sa to pritom najmä pracovných aktivít, pri ktorých dĺžka pracovného času nie je predurčená, alebo môže byť určovaná zamestnancom, najmä v prípade vedúcich a iných zamestnancov s autonómnymi rozhodovacími právomocami.
"Zákonník práce však najmä nevyužíva možnosť, ktorú mu poskytuje článok 18 citovanej smernice. Podľa neho členské štáty nemusia aplikovať článok šesť za predpokladu, že zabezpečia potrebné opatrenia na to, aby žiaden zamestnávateľ nemohol požadovať od zamestnanca pracovať viac ako 48 hodín v týždni, pokiaľ zamestnanec vopred nedal súhlas vykonávať takúto prácu," konštatujú experti S.P.A.C.E. Zamestnanec, ktorý odmietol dať tento súhlas pritom nesmie utrpieť kvôli svojmu rozhodnutiu žiadnu ujmu.
* san zll