Kniha Vladařky je akýmsi spracovaným dôkazom dejín, že počet vládnucich žien nebol nikdy proti mužom zanedbateľný. „Avšak kolik rad museli vyslechnout, kolik pochybností probojovat, kolik věcných, legistických a emocionálních argumentů brát v úvahu. Ve dne v noci se nad nimi vznášel Damoklův meč možnosti nesprávného rozhodnutí.“ Vďaka dobovým autobiografickým svedectvám si možno vytvoriť jasnejšie autentické charakteristiky. Oblúk zamerania autorky sa klenie od šestnásteho do dvadsiateho storočia, od Alžbety I. anglickej po Indíru Ghándhíovú. Ženské protagonistky si vybrala z anglických, švédskych, rakúskych, ruských a indických dejín.
Zdeněk Sázava: Cesty za poznáním. Kapitola o studiu Nového zákona kdysi a dnes, doma i ve světě Vydala Karlova Univerzita v Prahe, Vydavateľstvo Karolinum Praha 1999, preložil Prof. ThDr. Zdeněk Sázava
Nahliadnutie do pracovní dnešných bádateľov z novozákonného odboru miestami reportážnou formou približuje štúdium (odborné, v dávnych časoch, na európskom juhu i skoro na Severnom póle) a prispieva k objavovaniu jeho vnútorného bohatstva. Novozákonným posolstvom v úplnosti sa stal najprv text a aktualizovaný výklad, ku ktorému patrí čitateľova a poslucháčova odpoveď na výzvu a odporúčanie. To je nám adresované prostredníctvom prastarých stránok Písma. V závere knihy je priblížený druh odbornej exegézy prostredníctvom príkladu Katolíckej, Evanjelickej a Husitskej teologickej fakulty Karlovej Univerzity.
Miloš Štědroň: Bolek Polívka v hlavní roli Vydavateľstvo Jota Brno 1999
Klaun, mím, divadelný a filmový herec, majiteľ divadla Bolek Polívka vzhľadom k svojej vitalite, nasadeniu a chlapčenskému zmyslu pre humor oslavuje tento rok päťdesiatiny spôsobom národného hrdinu. Pretože sa mu blahopriať priamo musí, činia tak touto knihou jeho priatelia a spolupracovníci. Na vyše dvesto stranách ožívajú dávne i novšie inscenácie, úryvky zo scenárov divadelných hier, výpovede a spomienky kolegov, priateľov. Bohatá ponuka fotografií od Jefa Kratochvila a kresieb Dušana Ždímala robí z knihy jedinečný artefakt zachycujúci Polívkovu životnú púť.
Tom Wolfe: Kyselinovej test Vydavateľstvo Maťa Praha 1999, preložila Iva Pekárková
Hippies, vpád a experimentovanie s LSD a inými „psychomimetickými“ drogami, šesťdesiate roky v americkej spoločnosti. Ken Kesey, autor slávnej knihy Vyhoďte ho z kola von, je hlavnou postavou v deji Kyselinového testu, ktorý sa točí okola partie recesistov. V roku 1964, ponímajúc život ako veľkú, nekonečnú hru, sa vydali školským autobusom pomaľovaným psychadelickými farbami z Kalifornie do New Yorku. Vpadnutím do alkoholicko-literárneho súkromia Jacka Kerouaca a do pokoja vedeckého bádania Timothyho Learyho vymedzili predovšetkým kultúrno-filozofický priestor novovznikajúcemu hnutiu TU a TERAZ.
Ronnie Gale Dreyerová: Védská astrologie. Uvedení do základních principů džjótišy Vydavateľstvo Volvox Globator Praha 1999, preložila Kateřina Zusková
Védska astrológia je významným príspevkom k poznaniu indickej džjótiši - „vedy svetla“, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou jedinečnej mystickej a duchovnej kultúry. Autorka analyzovala a vstrebala východný spôsob myslenia, na ktorom džjótiša spočíva, aby mohla predložiť materiál, prijateľný pre logicky usudzujúcu západnú myseľ. Systém vyučovaný v tejto knihe sa nazýva parášarí a bol pomenovaný po veľkom starovekom indickom prorokovi Parášarovi.
Richard Bach: Čajka Jonathan Lingviston Vydavateľstvo Gardenia 1999
Príbeh o čajke Jonathanovi Lingvistonovi je básnickou prózou plnou kozmickej energie a rozprávkovej nádhery. A preto sa čitateľov na celom svete zmocňuje vnútorné chvenie a cítia, že naša pozemská rodina i krajina sú oveľa väčšie, než si predstavujeme. Čajky a napokon všetky zvieratá nás spájajú vo svojej nevinnosti a vnútornej múdrosti s naším domovom.