SEVILLA (SME - PETER FUKATSCH) - Hoci 7. majstrovstvám sveta atlétov v španielskej Seville chýba skvelý rámcový kolorit a zatiaľ i organizačná precíznosť posledného aténskeho šampionátu, športovo ich andalúzska metropola prekonala už teraz. Prvý deň sa skončil takmer o polnoci skvelým žrdkárskym súbojom žien, keď sa o víťazstve rozhodoval až na výške 465 cm, čo je o 5 cm viac než je februárový svetový rekord Austrálčanky Emmy Georgeovej. Napokon túto výšku nezdolala ani 27-ročná Ukrajinka Anžela Balachanovová, ani 28-ročná Američanka Stacy Dragilová. Reprezentantka USA však vyrovnala najlepší výkon histórie bývalej austrálskej artistky - 460 cm a ukrajinská majsterka športu v modernej gymnastike, ktorá po prvý raz zažiarila pred rokom a pol na halových ME vo Valencii (európsky halový rekord 445 cm), vyrovnala svoj európsky rekord 455 cm. Slovenský chodec Igor Kollár skončil na 20 km na skvelom šiestom mieste, keď až v závere nestačil strhujúcemu tempu 27-ročného ruského majstra Európy z Budapešti 1998, strieborného medailistu z Atlanty Iľju Markova. Tretím majstrom sveta úvodného dňa MS sa stal manžel americkej šprintérskej hviezdy Marion Jonesovej 31-ročný, 150 kg vážiaci C. J. Hunter výkonom 21,79 m. Marion už vo švrťfinále zabehla skvelý nalepší výkon sezóny 10,76 a poďakovala sa organizátorom za fantastickú dráhu. Šprintérom tvrdé Mondo iste vyhovuje, vytrvalci majú presne opačný názor.
TAKTICKÉ MANÉVRE
V TRÓPOCH
Chodci sa na 20 km okruh vybrali „slimačím tempom“ v jednom hlúčiku. V úmornej horúčave spočiatku diktovali tempo Mexičania Segura a obhajca aténskeho prvenstva García. Keď však rozhodcovia začali Stredoameričanom (i držiteľovi najlepšieho výkonu histórie z Eisenhüttenstadtu Guatemalčanovi Juliovi Martinezovi - 1:17:46 h) ukazovať terčíky za porušenie štýlu, striedanie na čele sa podobalo taktike cyklistického pelotónu. Nik nechcel byť na očiach, favoriti, ale i náš I. Kollár, takticky kontrolovali situáciu. Podozrenie, že rozhodcovia „prihrávajú“ domácim Španielom arbitri zmietli, mapomínaniu sa nevyhol napríklad ani Fernadez. Z poľa nikto neunikal, iba odpadával. Na 15 m však zostali siedmi, medzi nimi Kollár, keď o kilometer ďalej sa pokúsil o prvý únik 26-ročný Talian A. Gandellini. Rozhodujúci trhák však nasadil o kilometer ďalej Rus Iľja Markov. Toho na tlačovej besede priam šokovala otázka, prečo sa nepripravoval na MS v Španielsku, keď v usporiadateľskej krajine Masterkovová dokonca väčšinu roka žije. „Na chôdzu nie sú v Rusku peniaze. Bol som síce chvíľu vo Francúzsku, väčšinu prípravy som však zvládol pri Balte v Poľsku alebo v okolí Kaliningradu,“ odpovedal chodecký víťaz.
POLNOČNÁ DRÁMA
Žrdkársku súťaž žien zaradili do programu MS po prvý raz. Fešné skokanky, väčšinou s gymnastickým základom, sa usporiadateľom odvďačili. Na 440 cm súťažilo ešte sedem skokaniek, na 450 cm štyri. Súboj napokon rozuzlila energická Američanka Stacy Dragilová exceletným druhým pokusom. Absolventka štátnej univezity v Idahu väčšinou prekonávala latku na druhý až tretí pokus. Dcére dánskeho otca a talianskej matky, za slobodna Mikaelsonová, sa však vždy skvele sústredila. Od pretekárky, ktorá vlani nesúťažila pre zložitú fraktúru nohy, je to obdivuhodné. Naopak, Balachonovová skákala výšky až do 460 cm na prvý pokus. Tam dva pokazila, tretí si vabank odložila na 465 cm. Veľkú formu mala aj ďalšia v poradí - naturalizovaná Austrálčanka Taťjana Grigorievová, tretia výkonom 445 cm. Skutočná Austrálčanka Georgeová obsadila až 14. miesto - 415 cm.