Palestínska polícia v noci na včera zatkla 12 členov extrémistických organizácií Hnutie islamského odporu (Hamas) a Islamský džihád. Ako uviedli palestínske zdroje, za desať dní sa v palestínskych väzniciach ocitlo vyše 50 členov Hamasu. Hovorca tohto hnutia zodpovedného za väčšinu protiizraelských atentátov vyhlásil, že vedenie Hamasu nepozná príčinu masového zatýkania nariadeného údajne palestínskou samosprávou z bezpečnostných dôvodov. Hamas a Islamský džihád nesúhlasia s politikou palestínskej samosprávy Jásira Arafata voči Izrealu. Palestínske vedenie sa v dohode podpísanej minulý rok vo Wye Plantation zaviazalo pre boj proti teroristom.
ISLAMSKÍ TERORISTI V KIRGIZSKU
Asi 300 až 400 moslimských ozbrojencov z Tadžikistanu, Afganistanu a niektorých arabských krajín, ktorí v minulých dňoch vnikli do Kirgizska, sa pokúšajú využiť jeho územie ako základňu pre teroristické akcie v celom regióne. Vyhlásil to včera v Biškeku kirgizský prezident Askar Akajev. Na tlačovej konferencii uviedol, že títo „medzinárodní teroristi“ chcú využiť Ferganské údolie na juhovýchode Kirgizska a susedného Tadžikistanu „na útoky proti štátnej moci v Uzbekistane, Tadžikistane a Kirgizsku. Podľa zdrojov ministerstva obrany do rúk ozbrojencov padli včera i ďalšie tri obce Korgof, Karabach a Dara. „Postupujú vo všetkých smeroch,“ priznal aj kirgizský prezident.
ZA VRAŽDU JE ZODPOVEDNÁ IRA
Veliteľ severoírskej polície Ronnie Flanagan včera prvýkrát verejne vyhlásil, že nemá žiadne pochybnosti o zodpovednosti Írskej republikánskej armády (IRA) za vraždu 22-ročného taxikára Charlesa Benneta, ktorá sa odohrala minulý mesiac v Belfaste. Flanagan zároveň dodal, že teraz je na britskej ministerke pre záležitosti Severného Írska Mo Mowlamovej, aby zvážila, či v prípade vraždy údajného policajného informátora Charlesa Benneta išlo o porušenie mierovej dohody zo strany IRA. Akékoľvek rozhodnutie o tom, že IRA porušila dohodu, by mohlo viesť k sankciám proti politickému krídlu IRA - strane Sinn Fein. IRA predtým oznámila, že zabitie Bennetta nie je porušením prímeria. IRA totiž za „vojenské operácie“, ktoré by znamenali porušenie dohody, označuje útoky v Londýne alebo proti bezpečnostným silám, zbitie alebo zabitie informátorov do tejto kategórie nepatrí.
SUMMIT ŠANGHAJSKEJ PÄŤKY
Prijatím záverečnej deklarácie, v ktorej sa podčiarkuje nutnosť vytvorenia multipolárneho svetového poriadku, sa včera v Biškeku skončila vrcholná schôdzka účastníckych krajín tzv. Šanghajskej päťky - Ruska, Čínskej ľudovej republiky, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Prezidenti Boris Jeľcin, Ťiang Ce-min, Nursultan Nazarbajev, Askar Akajev a Emomali Rachmonov v dokumente osobitne zdôraznili, že toto ich subregionálne zoskupenie nie je namierené proti žiadnym iným krajinám. Všetci sa takisto zhodli na potrebe posilnenia vzájomnej ekonomickej spolupráce ako prostriedku budovania „nového, spravodlivého a racionálneho“ medzinárodného poriadku. Jeľcin vo svojom vystúpení nepriamo kritizoval Spojené štáty americké a NATO za pokusy vybudovať taký svetový poriadok, ktorý by vyhovoval iba im.
(ČTK, TASR)