Palestínska polícia zadržala v posledných dňoch 90 aktivistov hnutia islamského odporu Hamas v reakcii na pokus členov tejto islamskej militantnej skupiny vykonať útoky proti Izraelčanom. Oznámil to včera líder Hamasu Ismáíl Abú Šanab a palestínske úrady. Podľa slov vodcu ozbrojencov, viac ako 40 členov Hamasu zatkla palestínska polícia minulý týždeň v Gaze a najmenej 50 ďalších na západnom brehu. Palestínski predstavitelia uviedli, že k zatknutiam došlo po pokusoch príslušníkov Hamasu zaútočiť na Izraelčanov, ktoré sa stupňovali po prehre pravicového izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zvolení Ehuda Baraka v májových voľbách.
POPRAVIA UKRAJINSKÉHO MASOVÉHO VRAHA
Ukrajinský Najvyšší súd včera odmietol zmiernenie trestu pre 52-násobného masového vraha Anatolija Onoprijenka. Zároveň potvrdil jeho odsúdenie na smrť zastrelením a konfiškáciu celého majetku. Onoprijenka (39) uznali vinným z vrážd 52 osôb, ktorých sa mal dopustiť v rokoch 1991-96. Bývalý námorník Onoprijenko pred súdom vyhlásil, že necíti ľútosť za svoje činy a že ho pri nich riadili kozmické sily. Psychiatri však vylúčili jeho neschopnosť vypovedať pred súdom. Vzhľadom na to, že na Ukrajine existuje neformálne moratórium na vynášanie rozsudkov smrti, konečné rozhodnutie súdu môže zmeniť na 20 rokov väzenia ešte ukrajinský prezident Leonid Kučma. Najvyšší trest na Ukrajine vykonali naposledy v roku 1997. Leonid Kučma však vyhlásil, že je v Onoprijenkovom prípade za rozsudok smrti.
VÝNIMOČNÝ STAV V KIRGIZSKU
Kirgizská vláda vyhlásila včera na juhu krajiny výnimočný stav a nariadila mobilizáciu záložníkov. Oznámila to agentúra Interfax odvolávajúca sa na kirgizské ministerstvo obrany. Toto opatrenie je následkom nedeľného prieniku skupiny moslimských ozbrojencov z Tadžikistanu do Kirgizska; votrelci na juhu krajiny obsadili niekoľko dedín a takmer tri desiatky ľudí držia ako rukojemníkov. Armáda súčasne s vyhlásením výnimočného stavu začala rozsiahlu operáciu proti ozbrojencom. Ich pozície kirgizské letectvo bombardovalo pred pozemným útokom, o ktorom nie sú zatiaľ k dispozícii podrobnosti. Počet ozbrojencov, v radách ktorých sú údajne občania Tadžikistanu, Afganistanu, Uzbekistanu a niekoľkých arabských štátov, sa odhaduje na 1000. Medzi rukojemníkmi je i veliteľ vojsk ministerstva vnútra Kirgizska a štyria japonskí geológovia.
(TASR, ČTK)