
Metropolita gréckej pravoslávnej cirkvi Cornelius (vpravo) a palestínsky predák Jásir Arafat sa včera nadránom modlili v Chráme Božieho narodenia v Betleheme počas pravoslávnej vianočnej omše. FOTO - TASR/AP
Posvätné mesto Betlehem v sobotu oslávilo Štedrý deň pravoslávnych Vianoc bez obvyklého množstva návštevníkov zo všetkých končín sveta i bez obvyklej radosti a sviatočnej nálady, ktorá tieto sviatky bežne sprevádza. Aj najkrajšie sviatky v roku totiž tvrdo poznačili izraelské blokády a niekoľkomesačné krviprelievanie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Jediný verejný vianočný strom stojí osamelo na Námestí Manger a aj tých niekoľko tisíc ľudí, ktorí sa tu objavili, boli len domáci Betlehemčania. Tí si na rozdiel od roku 2000 pripomínajú tohtoročné Vianoce sami, bez desaťtisícov návštevníkov z celého sveta. „Toto sú najhoršie Vianoce, aké som kedy zažil,“ hovorí 25-ročný Palestínčan Hana Banak, ktorému blokády západného brehu a pásma Gazy nedovolili navštíviť príbuzných v Jeruzaleme. „Som tu, ale nie som šťastný,“ dodáva smutne Banak, stojac pred Chrámom Božieho narodenia.
Pravoslávni kresťania spomedzi 35-tisícového obyvateľstva Betlehemu sa zhodne vyjadrili, že tohtoročné sviatky si pripomínajú veľmi malým množstvom darčekov a takmer bez osláv.
Viac než tri mesiace násilností a zabíjania im totiž vzali akýkoľvek dôvod na radosť a oslavy a hospodárske straty spôsobené prudkým poklesom turistického ruchu v krajine na neutešenosti situácie len pridávajú. Palestínske ministerstvo turistického ruchu odhaduje celkové straty od novembra minulého roku na 30 miliónov dolárov.
Hotely, ktoré očakávali tisícky náboženských pútnikov, dnes živoria a továrne a obchody, ktoré sa inokedy pýšia jedlami a darčekmi od výmyslu sveta, zívajú prázdnotou.
V ostrom kontraste s rokom 2000, keď sa hlavné betlehemské námestie hemžilo tisíckami pútnikov, sa dnes v dave objavilo len zopár tvárí z iných krajín a aj to boli kňazi. (tasr)