Vidar Kleppe a Oeysein Hedstroem z krajne pravicovej Strany pokroku, druhej najväčšej politickej sily v Nórsku, robia všetko pre to, aby sa prisťahovalectvo stalo ústrednou témou septembrových komunálnych volieb. Prednášajú kontroverzné vyhlásenia, v ktorých obviňujú prisťahovalcov, že vnášajú do krajiny zločinnosť a „ničia“ nórsku spoločnosť. Podľa politických analytikov bude imigračná karta v budúcich voľbách hlavnou témou, a pokiaľ sa menšinová stredová vláda jasne nedištancuje od radikálnej Strany pokroku, môže sa dočkať prekvapivého útoku zo všetkých strán.
V Nórsku, pýšiacom sa tolerantnosťou, rovnosťou a ostrou kritikou porušovania ľudských práv vo svete, je prisťahovalectvo citlivou záležitosťou. Ukázala to aj nedávna reakcia Nórska, keď po informáciách o prílive slovenských Rómov zaviedla voči Bratislave okamžite vízovú povinnosť. Na druhej strane táto krajina uplatňuje snáď najreštriktívnejšiu imigračnú politiku v Európe. Z 4,42 miliónov nórskych obyvateľov bolo k 1. januáru minulého roku 5,5 percent cudzincov (244 704 ľudí). Z toho viac než 121 tisíc pochádzalo z Ázie, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky a Turecka. Nórsko, bohaté na ropu a zemný plyn, s podozrením hľadí dokonca i na Európu a Nóri v referende v rokoch 1972 a 1994 odmietli členstvo v Európskej únii. Kleppe s Hedstroem sa tohto roku v lete zaslúžili o titulky na prvých stranách novín, keď sa vydali na turné po Nórsku, aby zvestovali svoje prisťahovalecké posolstvo. Podľa Kleppeho by mali byť cudzinci, uchádzajúci sa o azyl v Nórsku umiestnení v normálnych väzniciach do tej doby, než sa rozhodne o ich žiadosti. Úrady by mali mať právomoc odpočúvať telefóny a domácnosti prisťahovalcov, ktorí sú v spojení s pašeráckymi gangami. „Som realista,“ povedal Kleppe agentúre Reuters. „Som umiernený politik, ktorý sa odváži povedať to, čo si myslí o nórskej imigračnej a kriminálnej politike.“ „Hry radikálnej strany s rasizmom, presudkami a strachom z neznáma sú zrejme dobrou cestou k tomu, ako v tejto krajine získať hlasy voličov“, napísal denník Verdens Gang. Je hanba, že sa to stretáva s potleskom verejnosti; je to prejav narušenej tolerantnosti a ľudskosti, konštatoval denník. Zapálený vodca Strany pokroku a jej hovorca pre imigračnú politiku Carl Hagen odmieta Kleppeho a Hedstroema kritizovať. Napokon v parlamentných voľbách pred dvoma rokmi sa jeho strana stala druhou najsilnejšou nórskou stranou, keď získala v parlamente 25 kresiel, čo bol po robotníckej strane (so 65 mandátmi) druhý najväčší počet.
„V Nórsku sa prejavujú isté prvky rasizmu, ale myslím si, že ide hlavne o strach z neznámych javov,“ povedal politológ z Ústavu pre sociálny výskum v Oslo Henry Valen. „Nórsko je etnicky rovnorodá spoločnosť, ktorá žije na periférii Európy a nikdy sa nestretla s toľkými cudzincami, s výnimkou ostatných Európanov.“
(ČTK, REUTERS, r)