nie Sinn Fein z nadchádzajúcich rozhovorov o revízii Veľkonočnej mierovej dohody. Unionisti sa obávajú, že IRA, ktorá sa počas doterajšieho prímeria podieľala na početných násilnostiach, bude naďalej uplatňovať teroristické metódy proti svojim nepriateľom.
Najväčšie spory o porušení prímeria IRA sa viedli v súvislosti s vraždou 22-ročného Charlesa Bennetta. Podľa severoírskej polície (RUC) nesie za jeho smrť zodpovednosť IRA. Vedenie organizácie svoje autorstvo na tejto vražde nepoprelo. Zdôraznilo však, že prímerie IRA zostáva v platnosti.
Potom, ako vo februári zavraždili bývalého príslušníka IRA Eamonna Collinsa, sa objavili špekulácie, že teroristi vyhlásili vojnu tajným spolupracovníkom severoírskej polície. V júni postrelili neznámi útočníci ďalšieho policajného agenta z radov IRA Martina McGartlanda. Poslednou obeťou je práve Bennett, ktorý údajne polícii poskytoval informácie o radových aktivistoch IRA. Podľa pravidiel IRA sa spolupráca so severoírskou políciou alebo britskou armádou trestá smrťou.
IRA stojí zrejme aj v pozadí vrážd troch prominentných severoírskych drogových dílerov od začiatku roka. Jedným z nich bol Paul „Bull“ Downey, ktorého považovali za hlavného distribútora drog pre celé britské ostrovy. V nedávnej minulosti existovala v rámci IRA frakcia „Priama akcia proti drogám“, ktorá uskutočňovala trestné útoky proti osobám obchodujúcim s drogami.
Organizácie na obranu ľudských práv apelujú na IRA, aby zastavila teror proti obyvateľstvu. IRA je však v mnohých oblastiach považovaná za ochrankyňu verejného poriadku a medzi katolíckym spoločenstvom má veľkú autoritu. Napriek tomu, že za posledný rok je zodpovedná za 28 bitiek, 25 postrelení a 43 prípadov vyhostenia ľudí z domovov.
MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)