Bývalý bosniansky väzenský dozorca Goran Jelišič včera druhýkrát predstúpil v holandskom Haagu pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), aby čelil obvineniam z genocídy. Prvé pojednávanie s 31-ročným Jelišičom prerušili minulý rok v októbri, keď jeden zo sudcov ochorel a obhajoba odmietla akceptovať náhradného sudcu. Podľa obžaloby sa svojimi činmi chválil a hovoril väzňom, že jeho vzorom je nemecký diktátor Adolf Hitler. Jelišič je obvinený zo zabitia najmenej 13 osôb a mnohonásobných prípadov mučenia. Všetky tieto činy však popiera. Jelišičovými obeťami boli v roku 1992 zajatci internačného tábora v prístavnom komplexe Luka na severe Bosny, ktorých popravovali zastrelením a potom hádzali do rieky Sáva.
FÍNSKO SA PRIPOJÍ K DATABANKE EÚ
Helsinský parlament rozhodol o pripojení krajiny do európskeho projektu databanky odtlačkov prstov žiadateľov o azyl v štátoch Európskej únie (EÚ), informovali včera fínske denníky. Databanka EURODAC, ktorú v najbližšom čase zriadi EÚ, bude registrovať odtlačky prstov žiadateľov o azyl, vyhostených nelegálnych prisťahovalcov a občanov tretích krajín, ktorí ilegálne prekročili vonkajšie hranice Únie. Register individuálnych identifikačných znakov týchto osôb bude k dispozícii políciám a imigračným úradom všetkých štátov EÚ. Každého nového žiadateľa o politický azyl budú ihneď konfrontovať s existujúcou databankou. Uchádzači, ktorým žiadosť už odmietli v niektorom z európskych štátov, tak neuspejú ani v ostatných členských krajinách EÚ.
KIRGIZSKO ŽIADA POMOC RUSKA
Kirgizská vláda včera oficiálne požiadala Rusko o vojensko-technickú pomoc pri likvidácii veľkej skupiny radikálnych islamských ozbrojencov, ktorí v horskej oblasti na juhu krajiny obsadili niekoľko dedín a ako rukojemníkov zajali aj štyroch japonských geológov a jedného kirgizského generála. Úrady v Biškeku požiadali Moskvu o zbrane, spojársku techniku a prístroje umožňujúce pozorovať terén aj v noci. Vojenskú pomoc už Kirgizsku prisľúbil údajne aj Kazachstan. Ruské médiá medzitým informovali, že postavenia extrémistov včera atakovali lietadlá uzbeckej armády. Kirgizský prezident Askar Akajev označil bandy islamských ozbrojencov za „medzinárodných teroristov“. Na ich čele sú etnickí Uzbekovia, ktorých cieľom je zvrhnutie svetského režimu v Taškente. V radoch extrémistov bojujú aj afganskí Paštúni z hnutia Taliban.
TURECKO UPRESNILO POČET OBETÍ
Počet obetí zemetrasenia v Turecku vzrástol do včerajšieho dňa na 13.472. Túto bilanciu, vychádzajúcu z potvrdených správ, zverejnilo včera o 07.00 h SELČ hlavné krízové centrum v Turecku. V správe, ktorú zverejnila turecká tlačová agentúra Anatólia, centrum uvádza, že 27.164 osôb utrpelo pri prírodnej katastrofe v sile 7,4 stupňa Richterovej škály zranenia. Turecká vláda v stredu revidovala počet obetí minulotýždňového utorňajšieho zemetrasenia z takmer 18.000 na 12.514. Nemenovaný zdroj z krízového centra tureckej vlády vtedy uviedol, že dôvodom poklesu vyhláseného počtu obetí o približne 5500 bola chyba pri zadávaní vstupných dát do počítača z najviac postihnutého mesta Izmit, kde podľa opravených údajov vytiahli z trosiek domov menej tiel, než sa predtým uvádzalo. (TASR)