PEŇAŽNÝ TRH: Slovenský peňažný trh vzhľadom na štvrtkový odchod zdrojov v objeme takmer 2,5 miliardy Sk vstupoval do obchodovania s výrazným podstavom. Národná banka Slovenska (NBS) preto aj včera vypísala sedemdňový refinančný repotender. Pri dopyte 2,163 miliardy Sk dodala na medzibankový trh 1,5 miliardy Sk pri priemernom výnose 9,88 % p. a. (min. 9,73 % p. a., max. 10,03 % p. a.), čím sa sektor dostal do nadstavu na úrovni 1,6 miliardy Sk. Podľa Miloslava Paracku z dílingu Tatra banky možno z tohto kroku usudzovať, že centrálna banka očakáva, že v pondelok zo sektora odídu určité neplánované zdroje. Ako uviedol, vzhľadom na to, že sa z dôvodu voľna v stredu 1. septembra posúva termín aukcie štátnych dlhopisov na pondelok a štátnych pokladničných poukážok na utorok, je zrejmé, že NBS chcela svojím vstupom na trh (dodaním zdrojov) stimulovať účasť bánk v oboch aukciách. Nevylúčil však ani možnosť, že napriek nadstavu sektora ako celku má niektorá banka nedostatok zdrojov. Komerčné banky k 29. augustu plnia kumulatívne povinné minimálne rezervy na 100,23 %, pričom na svojich účtoch v NBS deponujú 39,679 miliardy Sk. Podľa Paracku nemal výsledok refinančného repotendra takmer žiaden vplyv na úroveň sadzieb na medzibankovom trhu, ktoré si naďalej udržiavajú relatívnu stabilitu. Ako uviedol, obchodovanie bolo veľmi ospalé. Banky, ktoré potrebovali zdroje, si ich doplnili v repotendri, preto sa uskutočnilo len niekoľko obchodov s jednodňovými a týždňovými depozitami.
DEVÍZOVÝ TRH: Trend posilňovania slovenskej koruny v tomto týždni vyústil do jej celkového zhodnotenia o 45 halierov. Banky ešte v pondelok otvárali obchodovanie na úrovni 44,570/44,670 SKK/1 EUR, po miernych ziskoch v utorok a stredu a najmä výraznom štvrtkovom skoku sa koruna dostala až na včerajšiu zatváraciu úroveň 44,120/44,220 SKK/ 1 EUR. Samotné obchodovanie v tomto týždni sa podľa dílera Tatra banky Tomáša Kelecsényiho vyvíjalo pre korunu pozitívne: „Trh sa prebudil z letargie a do obchodovania sa aktívne zapája aj zahraničie. Postupné zosilňovanie koruny sa už stalo trendom a nálady ostávajú naďalej v prospech silnejšej koruny.“
Signálom na postupný nárast dôvery zahraničia k slovenskej korune dokumentujú aj častejšie sa opakujúce správy o korunových emisiách dlhopisov významných zahraničných finančných inštitúcií a bánk. Eurobondy denominované v korunách tak postupne emitovali napríklad IFC, Svetová banka a Deutsche Bank. Americký dolár si včera udržiaval svoju silnú pozíciu na svetových finančných trhoch, pričom nezmenená ostala aj jeho hodnota voči korune na 42,230/42,310 SKK/1 USD. (TASR)