Aktivita devízových hráčov na svetových finančných trhoch bola podľa Kataríny Ševčíkovej z dílingu VÚB málo výrazná. Nízke pohyby na jednotlivých krosoch spôsobili najmä očakávané pondelkové bankové prázdniny vo Veľkej Británii, čo zapríčinilo len technické obchodovanie a vyrovnávanie pozícií subjektov na trhu.
Jen oslaboval aj voči americkému doláru. Štvrtkový dôvod oslabovania, ktorý trhy pripisovali obavám dílerov z možnej intervencie Bank of Japan (centrálnej banky) v prospech slabšieho jenu, včera vystriedali zverejnené japonské čísla o spotrebe domácností. Tá oproti júnu vzrástla o 2,6 %. Aj napriek nárastu spotreby a jej krátkodobého vplyvu na znehodnotenie jenu ostáva na trhu prevaha jenových „býkov“, ktorí veria v ďalšie posilnenie japonskej meny.
Na najsledovanejšom devízovom krosse - eura voči doláru - boli podobne ako pri jene zaznamenané len minimálne pohyby. Podľa K. Ševčíkovej sa kurz počas celého dňa pohyboval v úzkom rozpätí 1,0430 až 1,0480 USD/ 1 EUR, pričom ani zverejnené čísla o spotrebiteľských výdavkoch v USA, ktoré narástli o 0,4 %, čo je menej, ako predpokladali analytici, výraznejšiu zmenu do obchodovania nepriniesli. Podobne trh reagoval aj na vyjadrenie šéfa Fedu (americkej centrálnej banky) Alana Greenspana o tom, že tohtotýždňové rozhodnutie o zvýšení úrokových sadzieb rozhodlo o ďalšom smerovaní menovej politiky v USA. K. Ševčíková hodnotí súčasnú náladu na trhu ako prodolárovo orientovanú aj napriek tohtotýždňovému nárastu európskych akciových indexov. Prípadným ťahúňom eura by sa však mohlo stať zobúdzajúce sa hospodárstvo Nemecka.
Česká koruna zaznamenala na rozdiel od slovenskej týždeň postupného oslabovania. Podľa dílerov mohol byť jedným z fundamentov spôsobujúcich odchod zahraničných hráčov z českého devízového trhu postupne sa znižujúci úrokový diferenciál zapríčinený aj zvýšením úrokových sadzieb Fed v stredu večer. Koruna včera uzatvárala na úrovni 36,660 CZK/1 EUR. (TASR)