Energetická politika

ENERGETICKÁ POLITIKA A ÚSPORY ENERGIÍ

V návrhu energetickej politiky SR sa problematika úspor energií takmer vôbec nevyskytuje. Nepriamo tým pokračuje dlhodobý nepriaznivý vývoj v tejto oblasti. Doterajšie štátne programy úspor energií zlyhali a nedosiahli výsledky, ktoré by sa prejavili na energetickej bilancii Slovenska. Pritom aj energetici priznávajú, že energetická náročnosť slovenského hospodárstva je najmenej tri razy vyššia ako v porovnateľných krajinách EÚ.

NAJLACNEJŠIA ENERGIA

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základom filozofie energetických úspor je ekonomické tvrdenie, ktoré začal presadzovať začiatkom 80. rokov prezident renomovaného Rocky Mountains Institute z USA Amory Lovins, zakladateľ teórie tzv. negawattov. Podľa tejto teórie je najlacnejšou energiou tá energia, ktorá sa nemusí vyrobiť. Teórie sa okamžite chytili mnohé komerčné spoločnosti, ktoré začali túto myšlienku prispôsobovať trhu a komerčným podmienkam. Výsledkom je dnešný trh s úsporami a efektívnym využívaním energie rozvinutý v každej vyspelejšej krajine sveta.

SkryťVypnúť reklamu

UŠETRIŤ NA OSVETLENÍ

Šetrenie elektrickej energie pri osvetľovaní je dnes už jednou zo štandardných úsporných metód. Väčší rozmach tejto technológie na Slovensku však ešte stále brzdí pomerne vysoká cena kompaktných úsporných žiariviek. Vysoká prvotná investícia mnohých záujemcov odradí aj napriek tomu, že cena žiarivky sa počas jej životnosti vráti. Po navrátení investície do žiarivky sa navyše ďalšou prevádzkou šetrí energia, čo sa priamo prejavuje aj na financiách. Ekonomická efektivita tejto technológie je nesporná a zvyšuje sa podľa dĺžky garantovanej životnosti. U niektorých úsporných žiariviek výrobcovia deklarujú dokonca desaťnásobne dlhšiu životnosť ako pri bežných žiarovkách. Svietivosť kompaktných úsporných žiariviek je pritom rovnaká ako u bežných osvetľovacích telies. Príkladom môže byť typická úsporná žiarivka (18 wattov), ktorá má rovnakú svietivosť ako klasická žiarovka (75 wattov).

SkryťVypnúť reklamu

TRH SO ŽIARIVKAMI

Úsporné osvetľovacie technológie nastúpili po prvýkrát výraznejšie na komerčný trh v polovici 80. rokov. Po uvedení signálnych výrobkov na trh sa naplno ukázala perspektívnosť moderných usporných žiariviek. Svetový predaj sa výrazne z roka na rok zvyšoval a tento trend pokračuje až do dnešných dní. Kým v roku 1988 sa na celom svete predalo „len“ 45 miliónov kusov žiariviek, už v roku 1995 to bolo 240 miliónov kusov. Dlho boli najvýznamnejším producentom kompaktných úsporných žiariviek USA. V ostatných rokoch sa na výrobu úsporných žiariviek sústredili rozvojové krajiny a ohromnú výrobnú expanziu prežila Čína. Tá dokonca už v prvej polovici 90. rokov predbehla v produkcii žiariviek USA.

RAST ÚSPOR POKRAČUJE

Podľa analýz medzinárodných trendov sa zdá, že nárast úsporných žiariviek (výroby aj predaja) v najbližších rokoch stagnovať nebude. Viaceré vlády rozbehli programy úspor energií pre obyvateľstvo, ktoré sú do veľkej miery založené práve na propagácii a distribúcii moderných úsporných žiariviek. Trendov sa chytili aj medzinárodné rozvojové inštitúcie, ktoré si uvedomili potenciál úspor pre rozvojové krajiny. Svetová banka a Medzinárodná finančná skupina s podporou Global environmental facility už odštartovali a v súčasnoti riadia projekty energeticky úsporného osvetlenia zamerané na distribúciu kompaktných žiariviek (napr. v Poľsku). Svetová banka pritom zvažuje rozšírenie úsporných programov aj do ďalších krajín.

SkryťVypnúť reklamu

STRANU PRIPRAVIL: JURAJ RIZMAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu