Niekoľko hodín po tom, ako Írska republikánska armáda (IRA) vykázala so Severného Írska piatich mladíkov, pohrozila smrťou ďalším dvom, ak neopustia provinciu do 24 hodín. V piatok večer v meste Dungannon miestny katolícky kňaz, ktorý sa stretol s dvoma maskovanými mužmi z IRA, tlmočil teenagerom hrozbu, že ich životy sú v nebezpečenstve. Dvaja z nich, 18-ročný Gerard Groogan so svojím o dva roky mladším bratom Martinom, ešte v nedeľu odleteli so Severného Írska do Anglicka. V Londýne ich prichýlila istá kresťanská organizácia, ktorá sa stará o opustené deti. Neskôr v nej našli útočisko aj 17-roční bratranci Paul a Barry McDonaldovci.
Podľa rodičov bratov Grooganovcov boli ich synovia obvinení neprávom. Gerard Groogan starší, ktorý má rakovinu a v najbližších dňoch sa podrobí operácii, vyhlásil: „To je škandalózne. Tí, ktorí to majú na svedomí, by mali ísť za mreže.“ Jeho žena Roseanne dodáva: „Žiť tu momentálne znamená peklo.“ Podľa nej sú muži, ktorí vyhnali jej synov z domova, „veľkými mužmi iba s maskami na tvári, bez nich nie sú ničím“. Farár Joseph Quinn však uviedol, že obyvatelia štvrte, kde teenageri žili, vyjadrili spokojnosť s ich odchodom. „Reakcie ľudí boli pozitívne,“ povedal Quinn. IRA označila správanie mladíkov za asociálov, ktorí ohrozujú život obyvateľov v meste.
Včera IRA upozornila 15-ročného chlapca z Belfastu, že má dva dni na to, aby odišiel zo Severného Írska. Jeho rodičia, ktorí chlapca nazvali „chuligánom“, požiadali o pomoc výbor na ochranu ľudských práv. Vincent McKenna, ktorý je šéfom výboru, medzitým zariadil pre chlapca bezpečný úkryt dovtedy, kým mu nevybavia ubytovanie v Británii. Podľa neho napriek tomu, že chlapec je nevychovaný, nezaslúži si, aby ho vyhnali alebo zastrelili. Tak v Dunganonne, ako aj v Belfaste sa obyvatelia sťažujú na problémy so zločinnosťou. Mnohí sa zhodujú v tom, že polícia je skorumpovaná, a preto sa obracajú so žiadosťami o pomoc na teroristické organizácie. V katolíckych oblastiach má IRA veľké slovo. Ak si komunita žiada zásah proti kriminálnym živlom, nastupujú teroristi. V lepšom prípade skončí obeť len s prestrelenými kolenami.
Probritskí politici obviňujú britskú ministerku pre severoírske záležitosti Mo Mowlamovú, že dala zelenú zastrašovaniu a vraždeniu svojím vyhlásením, že prímerie IRA platí. Spoločne so skupinami bojujúcimi za ľudské práva apelujú na Mowlamovú, aby prehodnotila svoje rozhodnutie. To všetko v čase, keď jeden z vykázaných mladíkov Gerard Groogan prosí IRA, aby mu umožnila návrat domov, aby mohol byť čo najdlhšie pri svojom umierajúcom otcovi.
MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)