Nemcom, odpovedia dve tretiny opýtaných - východným Nemcom.“
To, že sa desať rokov po páde komunistického režimu v NDR priepasť v myslení obyvateľov na západe a východe Nemecka stále prehlbuje, potvrdil aj prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnilo niekoľko významných ústavov. Východní Nemci sú vraj zásadne viac pesimistickí, nedôverčiví voči okolitému svetu a pasívnejší, ale nachádzajú zasa väčšie uspokojenie v rodinnom živote, v partnerstve a v sexuálnom živote. Naproti tomu obyvatelia západných spolkových krajín sú viac spokojnejší na svojom pracovisku, so svojimi príjmami a svojím zdravím. Aj názory na životné hodnoty sú podstatne rozdielne. Na východe sa za trest smrti vyslovilo 57 percent opýtaných, na západe len o niečo viac ako 36 percent. Obyvatelia bývalej NDR sú vraj aj viac pacifisticky orientovaní. Výskumný ústav USUMA tento názor zdôvodňuje postojom východných Nemcov k leteckým útokom NATO na Juhosláviu. Proti bolo takmer 56 percent východných Nemcov, kým v západnej časti krajiny ich odsúdilo len 38 percent Nemcov.
Znepokojenie však u pracovníkov výskumného ústavu v Allenbachu vzbudzuje zistenie, že stále viac rastie počet tých východných Nemcov - 37 percent, ktorí považujú iný ako demokratický systém za lepšiu štátnu formu ako demokraciu, za ktorú sa vyslovilo len 29 percent opýtaných obyvateľov bývalej NDR. Neprekvapuje preto, že prezidentka Spolkového ústavného súdu Jutta Limbachová vyčíta východným Nemcom „malé pochopenie pre demokraciu“. A populárny nemecký satirik Harald Schmitd vyvolal ostrú kritiku na východe, keď vyhlásil: „Nemecká marka, milí východniari, je mena, pre ktorú ste zbúrali berlínsky múr. Teraz ňou už roky preťahujete svoje bankové konto….“
Znepokojujúce však je, že sa rozdiely v názoroch na budúce spolužitie prejavujú aj medzi mladými, ktorí boli v čase, keď došlo k zjednoteniu Nemecka, ešte deťmi. Takmer 18 percent mladých v západnom Berlíne by si želalo, aby ich mesto bolo opäť rozdelené múrom. Mladí zo západu považujú svojich východných vrstovníkov za pravicových extrémistov a za nepriateľsky zameraných voči cudzincom. V poslednom čase stále viac mladých východných Nemcov organizuje stretnutia, na ktorých spievajú pesničky bývalej komunistickej Slobodnej nemeckej mládeže, prichádzajú s pionierskymi šatkami a v modrých košeliach a pijú obľúbený nápoj z čias NDR club-cola. Dvojník bývalého generálneho tajomníka komunistickej SED a predsedu Štátnej rady NDR Ericha Honeckera, 78-ročný Kurt Schmidt, má toľko ponúk na vystúpenie, že nemôže všetkým ani vyhovieť. V Drážďanoch nedávno dokonca otvorili niekoľkoposchodový obchodný dom, kde predávajú takmer výhradne výrobky bývalých podnikov NDR. Profesor psychológie Rainer K. Silberstein z Nemeckého vedeckého spoločenstva a 90 ďalších vedcov sa domnieva, že bude trvať ešte najmenej jednu generáciu, než sa rozdiely medzi západnými a východnými Nemcami vyrovnajú.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)