Andrej Platonov, ktorého román Čevengur môžeme čítať až dnes, by mal sto rokov

Na prelom leta a jesene, na 1. septembra pripadá výročie ruského spisovateľa Andreja Platonova (1899 - 1951). Tohtoročné horúce leto, v ktorom sa prelínali lokálne prírodné kalamity a následná ľudská bieda s mediálne kolorovaným zatmením Slnka, vzdialene

a posunuto mi asociovali s atmosférou viacerých Platonovových próz. Porevolučný, šťastne utopický alebo ničivo apokalyptický koniec dejín a sveta má priniesť vykúpenie chaotickej, unavenej prírode, dobovo obdivovanej technike a predovšetkým číro vegetatívnej existencii životom ubitých anonymných ľudí. Rozpätie donedávna známeho prozaického sveta Andreja Platonova predstavovala švejkovská anabáza malého človeka provinčne skarikovanými veľkými revolučnými udalosťami - Skrytý človek, alebo novelistický príbeh nehy a lásky, ktoré si mučivo hľadajú cestu nielen do života a vedomia, ale doslova až „fyziologicky“ do tiel, ciev a žliaz svojich asketických, ubiedených protagonistov - Rieka Potudaň. V Platonovových umiernenejších textoch starci a deti, partnerské dvojice, zvieratá a rastliny, skvelé stroje alebo nikomu nepotrebné haraburdy bývajú živými či oživenými nositeľmi vratkej harmónie „prirodzeného sveta“. Román Čevengur prináša však extrémnu verziu Platonovovho sveta: mrákotný surrealizmus hladomorov, slnkom spálenej krajiny, ľudového sektárskeho blúznenia o „večnom lete“, provinčného čekisticko-boľševického teroru, nezrušiteľný fatalizmus ľudskej existencie ako sirotstva a hľadania dávno mŕtvych otcov, márnosť rozprávkovo-utopického putovania do krajiny šťastia i jej násilne ideologického konštruovania v podobe mestečka Čevengur. Všetko akoby napokon zahladil a pohltil rozľahlý priestor krajiny. Ako ťaživé ticho po katastrofe zostávajú len záchvevy a gestá ľudskej solidarity alebo záblesky prírodnej krásy. Básnik a esejista Josif Brodskij neváhal vysloviť meno Andreja Platonova spolu s Joyceom, Kafkom alebo Musilom. Podľa neho nástrojom na podvrátenie utópie u Platonova nie sú ani tak dejiny a ich fatálne kalamity, ale sám jazyk. Jazyk revolúcie, jazyk ranej sovietskej ideológie a byrokracie sa triešti na provinčnom hlupstve, ľudskej nemote, náboženskej jurodivosti. „Platonovovi padla do oka črepinka zo zrkadla harmónie. Defekt ako zrak u Cézanna“ (aforistický postreh o spisovateľovom umeleckom videní je z pera filozofa M. Mamardašviliho). Román, kedysi daný do kliatby, vyšiel v ruskom exile v 70. rokoch a v spisovateľovej vlasti až na sklonku komunizmu. U nás začali jeho prózy vychádzať od 60. rokov v rámci nového prekladateľského a čitateľského záujmu o Babeľa, Bulgakova, Pasternaka alebo Pilňaka. Po roku 1989 sa stal udalosťou český preklad Čevenguru Anny Novákovej, ktorý vyšiel v polovici deväťdesiatych rokov vo vydavateľstve Argo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskú literatúru ešte vždy charakterizuje dávno zasunutý folklórny základ a kontrastne stredoeurópsky biedermeierovský sen o ušľachtilej, slušnej spoločnosti - pochopiteľne, s rubom v podobe potlačených komplexov alebo ničivých nevraživostí. Desaťročia totalitárneho socializmu znamenali pre literatúru zároveň vydobýjanie si všednej, civilnej každodennosti spod područia dejín a ideológie. Do tohto všetkého vstúpilo očarenie postmodernými textovými hrami. Radikálne „iný“ Andrej Platonov pri svojej storočnici môže byť tichou pripomienkou iných, prehliadaných dimenzií sveta a možností literatúry voči nim.

FEDOR MATEJOV

(Autor je literárny kritik, pracovník Ústavu slovenskej literatúry SAV)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 403
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 024
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 396
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 083
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 674
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 619
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 582
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu