V týchto dňoch sa diskutuje o novele zákona o veľkej privatizácii, kde SDĽ žiada pevné percentá pre štát vo viacerých veľkých podnikoch. Čo to z hľadiska zahraničného kapitálu znamená?
„Ide o neobhájiteľné požiadavky. Štát vie zabezpečiť isté správanie sa podnikov aj bez vlastníctva akcií. Dá sa to vyriešiť zmluvne alebo cez regulačný orgán. Požiadavky SDĽ preto vnímam ako snahu podržať si kontrolu nad hospodárstvom. Kým majú politici nad hospodárstvom moc, dokážu ju dobre využívať na obohatenie seba i spriaznených skupín.“
Čo to urobí so zahraničným investorom?
„Zahraničný investor, ktorý príde do takej riskantnej krajiny, akou je Slovensko, potrebuje kontrolu nad svojou spoločnosťou. Veľký investor nevstúpi do firmy, kde nebude mať právo posledného slova.“
Občas sa hovorí, že medzi názormi Mikloša a Schmögnerovej nie je veľký rozdiel. Súhlasíte?
„Nie je to celkom pravda. Možno sa to nezdá, ale v niektorých zásadných otázkach stoja na celkom opačných názorových platformách. Schmögnerová mala dobré renomé, ale v posledných mesiacoch si ho niektorými výrokmi výrazne naštrbila. Tak to vníma aj zahraničná investičná komunita.“
Má dnes vysokú kredibilitu aspoň Ivan Mikloš?
„Má. Aj keď tým, že sa nepodarilo dostatočne presadiť reformy, aj jeho renomé úspešného reformátora trochu pokleslo.“
Myslíte si, že keby Mikloš nebol vo vláde, niečo by bolo inak?
„Balíček opatrení by bol podstatne mäkší, a teda menej účinný a na niektorých štrukturálnych veciach by sa asi ani nezačalo pracovať. Niečo po ňom predsa len ostane.“
Keď ste sa rozprávali o pomeroch vo vláde, ako sa o nej Mikloš vyjadroval?
„Tiež prechádzal frustráciami.“
Má vôbec vo vláde spojencov?
„Má podporu v SDK a SMK, ale mám dojem, že v ostrosti pohľadu na ekonomiku je skôr osamotený.“
ŠTEFAN HRÍB
ROBERT ŽITŇANSKÝ
(Celý rozhovor s Vladimírom Zlackým prináša najnovšie vydanie týždenníka Domino fórum.)