Majitelia pozemkov v záhradkárskej oblasti v anglickom meste Chelmsford sa rozhodli pre netradičný spôsob ochrany svojich majetkov. Po tom, ako sa viaceré záhradné chatky v neprítomnosti svojich majiteľov dvakrát v priebehu dvoch mesiacov stali terčom vlamačov, milovníci víkendového hrabkania v zemi dali hlavy dokopy a vyhútali dômyselný plán: rozhodli sa, že peniaze zo spoločnej pokladničky záhradkárskeho združenia tentoraz nevenujú na pravidelnú opekačku spojenú s popíjaním, ale investujú do kŕdľa husí. Nápad sa osvedčil, lebo odkedy medzi záhradkami patroluje štvorica gágajúcich operencov, zlodeji sa chatkám zďaleka vyhýbajú. Oproti strážnym psom majú husi navyše tú výhodu, že ich netreba chodiť kŕmiť, keďže z toho, čo záhrada dá, sa dokážu uživiť aj samy. Tento nápad však vôbec nie je originálny: ak ste boli pozorní na hodinách dejepisu, možno si spomeniete ako tieto operence s chutnou pečienkou kedysi zachránil antický Rím.
BARBIE NA VŠETKY SPÔSOBY
Útla nôžka bábiky Barbie bude mať v budúcnosti pravdepodobne nové poslanie, konštatoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Jej kolenný kĺb sa výborne hodí na prstové protézy,“ oznámila koncom uplynulého týždňa Jane Bahorová, vedecká pracovníčka lekárskej fakulty na univerzite v americkom Durhame, štát Severná Karolína. Na tento objav prišla J. Bahorová spoločne s praktikantkou Jennifer Jordanovou, ktorá má namiesto jedného prsta protézu a sťažovala sa, že protéza je síce estetická, ale neohybná. Obe dámy si nevdojak spomenuli na ohybné kolená Barbie a nápad bol na svete. Jordanová priniesla do laboratória svoje vyradené „bárbiny“ a pokusy sa mohli začať. Podľa slov bádateľky J. Bahorovej sa z tenučkých kĺbov bábiky dajú zhotoviť ideálne protézy prstov. Výrobcu Barbie - firmu Mattel - táto myšlienka dojala a laboratóriu daroval vrecko s výliskami dolných končatín slávnej hračky. Vďaka Barbie už 12 pacientov udrží v umelých prstoch ceruzku. Nevýhodou však zostáva, že protéza nie je skonštruovaná tak, aby mohla reagovať na elektrické impulzy a pacienti si musia umelý kĺb ohýbať zatiaľ sami.
PLASTICKÁ CHIRURGIA NARUBY
Kto chce kráčať s duchom módy - teda byť „in“ - nenechá sa viac tetovať na všetky možné i nemožné miesta, ale dá si od chirurga narezať umelú jazvu. Vyznávači tohto posledného módneho hitu tvrdia, že čím je jazva nápadnejšia, tým lepšie. Predobrazom tejto nezmyselnosti sa stala americká filmová hviezda Sharon Stoneová. Jej jazva na krku je síce väčšinou veľmi dobre zakrytá mejkapom, napriek tomu však prepukol medzi fanúšikmi herečky obrovský záujem o to, ako sa rez na hrdlo Sharon Stoneovej dostal. Jeden z plastických chirurgov v Anglicku k novej móde poznamenal: „Doteraz sme robili pravý opak - jazvy, ktoré rušili výzor a krásu, sme odstraňovali. Časy a požiadavky sa však menia.“ V Londýne existuje už desaťročia klinika špecializujúca sa na vytváranie jaziev. Tunajší chirurgovia robia bohatým Nigérijčanom rituálne kmeňové jazvy alebo vylepšujú už existujúce zárezy do kože. Najnovšiu klientelu kliniky však tvoria mladí ľudia. Znie to síce neuveriteľne, ale chlapci a dievčatá si myslia, že až s jazvou sa skutočne stávajú osobnosťami. Chirurgovia majú na celú záležitosť rozdielne názory. V jednom sa však zhodujú: jazva na krku Sharon Stoneovej svedčí jednoznačne o operácii štítnej žľazy. (TASR)