il, slovenskí podnikatelia možno aj vinou nedostatočných informácií neprejavili oň doteraz zodpovedajúci záujem.
Len málokto v strednej Európe si uvedomuje, že Cyprus je tiež súčasťou Európy a uchádza sa o členstvo v EÚ?
„Z tých šiestich krajín, ktoré už rokujú o členstve, je Cyprus naozaj frontrunner - bežec na špičke pelotónu. Čo sa týka ekonomických ukazovateľov, patrí spomedzi všetkých kandidátskych krajín medzi najlepších. Rovnako zaznamenal výrazný pokrok v harmonizácii svojho práva s európskym. Problémom sú však politické aspekty prijímania. Vzhľadom na rozdelenie ostrova vznikli dohady o tom, či je najprv potrebné vyriešiť cyperskú otázku a až potom prijať krajinu do EÚ, alebo opačne. Prirodzene, že to má dočinenia aj s Tureckom. Existuje však nová iniciatíva OSN a USA, ktorá by mala napomôcť riešenie cyperskej otázky, čo je dnes hlavným predpokladom integrácie ostrova.“
Zdá sa však, akoby nedávne zemetrasenie a utrpenie navzájom zblížilo starých rivalov - Grécko a Turecko. Rovnako kurdská otázka už trochu vychladla. Môže to ovplyvniť cyperské šance?
„Áno, potvrdili mi to aj moji partneri počas rokovaní, že momentálne nastala lepšia atmosféra vo vzťahoch oboch strán. Prispeli k tomu aj grécki záchranári, ktorí pomáhali v Turecku, čo má, samozrejme, priamy dosah aj na situáciu na Cypre. Ten optimizmus je zatiaľ trochu rezervovaný, cítiť však ochotu prejaviť istý zmysel pre kompromis.“
Slovenská ambasáda k Nikózii údajne v minulosti vyvíjala isté aktivity v snahe sprostredkovať grécko-turecký dialóg na Cypre. Môžete túto informáciu potvrdiť?
„Je pravdivá, veľvyslanectvo sa nielen snaží, ale zorganizovalo viac schôdzok predstaviteľov oboch komunít. Žiaľ, myslím, že od marca minulého roku sa predstavitelia cyperských Turkov prestali na nich zúčastňovať. Ale veľvyslanec naďalej udržiava obojstranné kontakty a dúfa, že proces bude pokračovať. Najvyšší cyperskí predstavitelia tieto inciatívy - vyvíjané v spolupráci s Radou Európy - hodnotia veľmi pozitívne.“
JURAJ KITTLER
na linke Bratislava - Nikózia