Katolícka cirkev chce v roku 2000 otvoriť novú stránku svojej histórie a verejne požiadať o odpustenie za chyby, nespravodlivosť a previnenia voči ľudským právam spáchané v minulosti. Pri včerajšej audiencii to vo Vatikáne vyhlásil pápež Ján Pavol II. Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi neuviedol kompletný zoznam prešľapov minulosti, ktoré má mať katolícka cirkev na svedomí, z posledných vatikánskych dokumentov však vyplýva, že by mohlo ísť hlavne o vzťah k židom, otázku inkvizície a porušovanie ľudských práv. Medzi hriechy, ktorých sa katolícka cirkev dopustila, patrí podľa slov 79-ročného pápeža „použitie sily na nastolenie pravdy“, čo je zjavná narážka na násilné konvertovanie židov a domorodých národov. Ján Pavol II. v minulosti vo svojich prejavoch ďalej hovoril o zodpovednosti za inkvizíciu, poznačenú mučením a vraždením ľudí označovaných za kacírov.
TURECKO POSTIHLI ĎALŠIE OTRASY
Viac ako dva týždne po ničivom katastrofálnom zemetrasení, ktoré zasiahlo západné Turecko, v noci na včera krajinu postihli ďalšie slabšie otrasy pôdy. Slabšie sprievodné zemetrasenia v sile medzi 2,9 až 3,3 stupňa Richterovej stupnice zasiahli hlavne regióny Yalova a Adapazari. Už v utorok postihlo zase oblasť Izmitu ďalšie o niečo silnejšie zemetrasenie v sile 5,2 stupňa. Pri ňom zahynul jeden človek a ďalších minimálne 166 utrpelo rozličné poranenia. Ľudia poučení tragédiou zo strachu pred ďalším zametrasením začali dokonca v panike vyskakovať z balkónov svojich bytov. Počet obetí katastrofálneho zemetrasenia, ktoré postihlo západné Turecko už 17. augusta, medzičasom opätovne stúpol.
KAŠMÍRSKI SEPARATISTI CHCÚ REFERENDUM
Kašmírsky ľud by mal dostať rovnaké právo ako Východotimorčania, aby si vybral medzi úplnou nezávislosťou a začlenením do Pakistanu alebo Indie, uviedol včera vodca Frontu oslobodenia Džammú a Kašmíru (JKLF) Amanulláh Chán. Šéf kašmírskej separatistickej organizácie zároveň uvítal utorňajšiu výzvu pakistanského premiéra Naváza Šarífá, aby referendum v Kašmíre zorganizovala OSN. Front bojuje za samostatný štát a požaduje nezávislosť Kašmíru ako na Indii, tak i na Pakistane. Za nezávislosť chce bojovať spoločne s ďalšími organizáciami až do úplného oslobodenia kašmírskeho údolia.
60. VÝROČIE VYPUKNUTIA 2. SVETOVEJ VOJNY
Nemecko a Poľsko si včera spoločne pripomenuli 60. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sa v Poľsku stretli prezidenti oboch štátov Johannes Rau a Aleksander Kwaśniewski. Návšteva nemeckého prezidenta v Poľsku sa začala vo Frankfurte nad Odrou, ktorý leží na hranici medzi oboma krajinami. Prezidenti podišli do stredu mosta - Rau z nemeckej strany a Kwaśniewski z Poľska - a symbolicky si podali ruky. Obaja zhodne označili tento symbolický moment za veľmi dôležitý. Oslavy vyvrcholili vo vojenskom stredisku Westerplatte, kde sa odohrala prvá bitka druhej svetovej vojny. Na poludnie sa pri vysokom betónovom pomníku, ktorý vyznačuje miesto prvých bojov, ozvala symbolická siréna. Je to prvýkrát, čo sa vysoký nemecký predstaviteľ zúčastnil poľských spomienkových akcií pri príležitosti začiatku druhej svetovej vojny.
(ČTK, TASR)