Po jednoznačnom víťazstve v krajinských voľbách v Brandenbursku a Sársku vládne v opozičnej kresťanskej koalícii (CDU/CSU) optimizmus aj pred voľbami v ďalších spolkových krajinách. Podľa Christiana Schmidta, ktorý v týchto dňoch navštívil Slovensko, stroskotá nemecký kancelár Gerhard Schröder (SPD) sám na sebe, pretože vraj nevie, čo chce.
Prečo podľa vás utŕžili sociálni demokrati takú výraznú porážku?
„SPD vyhrala minulý rok parlamentné voľby, pretože povedala, že to, čo robil Helmut Kohl v oblasti daní, dôchodkov a zdravotníctva, bolo nesociálne a oni to budú robiť inak a bezbolestne. Bola to lož. Aj v Nemecku musíme presadiť výrazné štrukturálne zmeny. Po polroku, keď Schröder s Lafontainom (exminister financií a bývalý šéf SPD) míňali peniaze, musia teraz robiť to, čo robil Theo Waigel (exminister financií za CSU vo vláde Helmuta Kohla). Dopúšťajú sa však takých hrubých chýb a tak zle svoju politiku sprostredkúvajú verejnosti, že už SPD a kancelárovi nikto neverí. Otázka je, za čím si stojí tento muž, kde je jeho politický charakter?“
Schröder však napriek tlakom a porážke v krajinských voľbách vyhlásil, že od reformného kurzu neustúpi.
„To je aj jediná možnosť, ktorú má. Keby odstúpil od reforiem, bola by to aj jeho politická smrť. Veď by pre neúspech opustil vlastný reformný kurz a nevedel by ponúknuť inú alternatívu. Musel by odstúpiť.“
CDU/CSU ponúkla červeno-zelenej koalícii dialóg o reformách tak, aby boli priechodné v druhej komore parlamentu Bundesrate…
„Nebudeme uplatňovať niekdajšiu opozičnú politiku Oskara Lafontaina, ktorého strana blokovala v Bundesrate naše reformy. Čo sa však výsledku týka: pán Schröder stroskotá takpovediac na pánu Schröderovi, pretože Schröder nevie, čo Schröder chce.“
On sám označil za jednu z príčin volebných prehier vnútropolitické spory. Ako vnímate atmosféru vnútri SPD?
„U nás sa hovorí, kde je dym, je aj oheň a kde sú spory, tam sú aj názorové rozdiely a to platí pre SPD osobitne. Sociálni demokrati nie sú schopní vládnuť, pretože nemajú vydiskutovanú otázku, či chcú štrukturálnu zmenu, alebo nie. Jedna časť strany zastáva pozíciu Lafontaina - musíme dať viac slobody jednotlivcom, štát sa nemôže starať o všetkých, a na druhej strane Schröder, súdruh bossov, uprednostňuje podnikateľov. Ani jedna, ani druhá skupina nemá v SPD väčšinu. Medzi najbližšími opatreniami Schröderovej vlády nie sú žiadne úľavy pre malých podnikateľov, to znamená, že opäť bude v popredí otázka nezamestnanosti. Nie je jasné, akú líniu strana zastupuje. Nikdy by sme si neboli mysleli, že rok po svojej prehre v parlamentných voľbách predbehne Helmut Kohl v popularite Gerharda Schrödera.“ MIRIAM ZSILLEOVÁ