S odstupom času sa nám zdá, že rozpad komunizmu bol nevyhnutný, ale celý ten bleskový a zamatový proces zmien nás v roku 1989 aj tak trochu zaskočil. Ten istý rok v lete sme ešte zúfalo závideli našim maďarským susedom otvorenosť, s akou ich reformné vedenie hovorilo o právnom štáte, pluralizme, ľudských právach, trhovom hospodárstve a ako postupne pretrhávalo nitky, ktoré ho spájali s komunistickým blokom a namiesto nich začalo stavať na vzťahoch s „imperialistickou“ polovicou sveta. Vtedy ešte mohlo byť všetko inak. No socialistický blok už nemal potenciál na ďalšiu kontrarevolúciu.
Rozklad komunizmu sa začal v Budapešti a vo Varšave už dávno predtým, no skutočný proces rozpadu režimov spoločenstva možno symbolicky spojiť práve s prvým odstránením fyzických bariér na krátkom úseku tzv. železnej opony - ostnatého drôtu, mín a strážnych postov, ktorými socialistické krajiny definovali svoje miesto a spôsob existencie a od ktorého uplynulo práve desať rokov. V Maďarsku bolo vtedy pri moci reformné krídlo komunistickej strany MSZMP a pokračovali diskusie tzv. opozičného okrúhleho stola, ktoré 18. seprembra vyústili do prijatia dokumentu určujúceho proces ústavných zmien pred prvými demokratickými voľbami. S demontovaním bariér na maďarsko-rakúskych hraniciach sa začalo v máji 1989 a v auguste už desaťtisíce Nemcov z NDR čakali v Maďarsku na príležitosť prešmyknúť sa na Západ - aj keď oficiálne ešte dohody o ochrane hraníc so socialistickým blokom stále platili.
NDR chcela svojich občanov späť a Budapešť sa musela rozhodnú. 10. septembra 1989 minister zahraničných vecí Gyula Horn oznámil: všetci tí občania NDR, ktorých je ochotný prijať iný štát, môžu slobodne z Maďarska odísť. Reformní komunisti v praxi dokázali, že všetko, čo sa dovtedy povedalo o ľudských právach a slobode pohybu, Budapešť myslela vážne. Zvolila celkom nový, slobodný vzťah so Západom a zradila svojich socialistických bratov. Zasadila rozhodujúcu ranu tej zomknutosti, ktorá umožňovala prežívať ich režimom. Malo to bezpochyby obrovský psychologický efekt. Išlo o prvú z tých úžasných vecí, ktoré sa o pár mesiacov neskôr diali všade po strednej a východnej Európe.
Odvtedy sa v Maďarsku vystriedali tri vlády. To posledné striedanie v minulom roku vyzdvihlo k moci generáciu politikov, ktorí sa v procese premien roku 1989 ako mládežnícka organizácia učili, ako sa robí politika. Tvrdia, že po tom, čo reformní komunisti dali krajine vyspelý demokratický systém, až oni sú schopní definitívne skoncovať s komunistickou minulosťou aj vo veci prepojenia moci bývalých komunistov s ostatnými sférami spoločnosti. Zbúraním siete navzájom prepojených záujmov, alebo vybudovaním novej? KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ
TO JE VETA„Páni malomeštiaci, váš spôsob života sa nám nepáči a je pre vás nebezpečný.“
Veta v letáku Zväzu revolučných spisovateľov, ktorý sa našiel na mieste bombového útoku na luxusné nákupné centrum v Moskve z 31. augusta, pri ktorom bolo zranených 41 osôb.
* *
„Týchto ľudí treba zastreliť.“
Moskovský starosta a prezidentský kandidát pre voľby roku 2000 JURIJ LUŽKOV na adresu atentátnikov.
* *
„Nemôžeme sledovať každý dolár. Potrebovali by sme armádu kontrolórov.“
Výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu MICHEL CAMDESSUS bráni svoju agentúru pred obvineniami, že jej politika umožnila ruským zločincom previesť miliardy na súkromné účty.
* *
„Prirodzene, neviem veľa o biznise. Študoval som literatúru. Som básnik, nie stavebný inžinier.“
Turecký stavebný podnikateľ VELI GUCER, ktorý postavil obytný komplex v tureckej Yalove. V troskách komplexu zahynuli pri zemetrasení stovky ľudí a Gucera dnes hľadá polícia.
* *
„Plne funkčná oblička na predaj. Možnosť vlastného výberu. Zákazník platí všetky transplantačné a lekárske výdavky. Samozrejme, na predaj je len jedna, keďže druhú potrebujem pre život.“
Popis ľudského orgánu na predaj na internetovej aukčnej stránke eBay. Kým spoločnosť upozornili a dražbu zastavila, ponuka dosiahla výšku 5,7 milióna amerických dolárov.
* *
„Madeleine Albrightová napísala v liste, že na mňa veľa myslí po mojej operácii chrbta. Odpovedal som jej, že CIA ju nepresne informuje. Operovali mi nohu, nie chrbát.“
Bývalý premiér a minister zahraničných vecí Ruska JEVGENIJ PRIMAKOV. (Newsweek, AiF - r)