BRATISLAVA (SME - tk) - V utorok pribudol posledný podpis na dohodu, ktorou sa držitelia 36-percentného balíka štátnych akcií Globtelu zaväzujú na spoločný postup pri ich predaji. Táto okrem iného zakladá aj vytvorenie pracovného výboru na zabezpečenie prípravných prác pri vyhlásení výberového konania na aranžéra predaja. Je zložený zo zástupcov akcionárov a predstaviteľov Ministerstva hospodárstva SR, na jeho rokovaniach sa zúčastňujú aj predstavitelia mimovládnych organizácií. Plní koordinačnú funkciu. „Vo štvrtok bolo jeho prvé zasadnutie, kde sa dohodli zákonné pravidlá hry, začalo sa hovoriť aj o pripravovaných podmienkach tendra. Ďalšie stretnutie bude v pondelok a každých 14 dní bude verejnosti predložená písomná správa, ktorá povie, v akom štádiu sa príprava na predaj nachádza,“ povedal Márius Hričovský, ktorý je poverený riadením koordinačného výboru na predaj akcií Globtelu. Problémové podľa Hričovského stále ostáva aj používanie a zverejňovanie vnútorných informácií spoločnosti Globtel, ktoré majú obrovskú cenu pre konkurenciu. „Ide napríklad o strategický obchodný plán,“ dodal.
Predaj 36-percentného balíka by sa mal uskutočniť ešte koncom tohto roka, nanajvýš začiatkom roku 2000. Slovenské elektrárne (SE) dnes vlastnia viac ako 21 percent akcií, necelých 6 percent kontroluje Slovenský plynárenský priemysel (SPP), zvyšných takmer 9 percent akcií držia Západoslovenské, Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody.
Vysoký podiel elektrární zapríčinilo navyšovanie základného imania ešte v roku 1996. Podľa platnej legislatívy sa na ňom bez predošlého súhlasu vlády nemohli zúčastniť štátne podniky (v tomto prípade SPP), a tak namiesto neho navýšili imanie SE spolu s rozvodnými podnikmi. Podľa Hričovského by celý predaj zjednodušilo uvedenie podielov do pôvodného stavu pred navyšovaním imania. To znamená, že SE by kontrolovali 11 percent, SPP 10 percent a energetické závody každý po 5 percent akcií. To doteraz nebolo možné, keďže štátne podniky na to potrebujú udelenie výnimky, ktorú môže dať iba vláda SR. Návrh na jej udelenie, ktorý už spracoval rezort hospodárstva, sa kvôli brzdeniu zo strany ministerstva privatizácie doteraz nedostal na rokovanie vlády.
V týchto dňoch pripravovaný tender na aranžéra predaja akcií je už druhý v poradí, keď aprílové kolo, z ktorého vyšla ako víťaz banka Credit Lyonnais, zmarilo nedostatočné definovanie jeho podmienok a bol napokon zrušený.