pripraví. Výsledná správa, ktorú nedávno prezentoval šéf komisie Chris Patten, bola však pre mnohých policajtov veľkým sklamaním.
Podľa odporúčania komisie by mali Kráľovskú ulsterskú políciu (RUC) premenovať na Policajnú službu Severného Írska. Jej členovia by mali zložiť novú prísahu, v ktorej by sa už nehovorilo o vernosti kráľovnej. Z policajných staníc by mali zmiznúť nielen železné opevnenia, ale aj unionistické zástavy a zmeniť by sa mali aj uniformy a odznaky s britskou symbolikou. Hlavným dôvodom týchto radikálnych zmien je doterajšia mimoriadne kontroverzná činnosť polície. RUC bola pôvodne polovojenskou políciou, ktorá slúžila ako represívny nástroj protestantskej väčšiny proti katolíckej menšine v Severnom Írsku. Z jej 13 000 členov je v súčasnosti vyše 92 percent protestantov. V nedávnej minulosti políciu často kritizovali za údajné používanie násilných metód proti katolíkom vo vyšetrovacích centrách. V roku 1991 obvinil Európsky súd pre ľudské práva RUC z neľudského zaobchádzania. Severoírska polícia nesie zodpovednosť za smrť 29 civilistov, prevažne katolíkov. Zabitých bolo tiež 16 proírskych republikánov, mnohí z nich za podozrivých okolností. Na druhej strane RUC utrpela značné straty v boji proti terorizmu. Za uplynulých 30 rokov bolo 302 policajtov usmrtených a vyše 3000 zranených.
Na rozdiel od protestantského obyvateľstva, ktoré pripravovanú reformu polície považuje za ďalší ústupok republikánom, katolícka komunita tzv. Pattenovu správu privítala. Najzásadnejšia zmena by sa totiž mala týkať zastúpenia katolíkov v polícii. Predpokladá sa, že v priebehu desiatich rokov by sa ich počet mohol zvýšiť na 30 percent, pričom v budúcnosti by mali mať v polícii proporčné zastúpenie. Viacerí policajti sa zase obávajú, že nový policajný zbor by mohli ovládnuť bývalí republikánski teroristi. Poukazujú pritom na návrh komisie, že v novom orgáne, ktorému sa bude polícia zodpovedať, by mali mať zastúpenie všetky hlavné politické strany vrátane Sinn Fein.
Otázne je, aké stanovisko zaujmú k predloženým návrhom teroristické organizácie, ktoré kontrolujú svoje teritóriá v mnohých severoírskych mestách. Veľa bude závisieť predovšetkým od Írskej republikánskej armády, ktorá žiadala rozpustenie RUC - či umožní katolíkom vstúpiť do zreformovanej polície bez toho, aby sa museli obávať o svoj život. MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)
DIABETICI BY VRAJ PREDSA LEN MALI PIŤ
Organizmus diabetikov, ktorí konzumujú alkohol, vie lepšie kontrolovať hladinu cukru v krvi ako organizmus abstinentov. Hoci ľudia trpiaci na cukrovku by nemali piť alkohol, podľa profesora Petra Sonksena zo St. Thomas Hospital v Londýne môže práve alkohol zabrániť pečeni v nadmernej produkcii cukrov, ako aj redukovať problémy so srdcom.
NEZVYČAJNÁ NEHODA
S vážnymi zraneniami previezli v pondelok do nemocnice v juhoafrickom Kapskom Meste 21-ročného waleského turistu, ktorý v Adamovom rúchu vypadol cez zadné okno autobusu na veľmi frekventovanú diaľnicu. Dvadsaťjedenročný vysokoškolský študent a jeho priatelia sa vracali z výletu do mesta Stellenbosch, ležiaceho vo vzdialenosti asi 50 km severozápadne od Kapského Mesta. Mladý muž si zo špásu stiahol nohavice a vystavoval okoloidúcim motoristom na obdiv svoju zadnú časť. Tenké sklo núdzového východu, o ktoré sa pritom opieral, však náhle povolilo a nemilo prekvapený exhibicionista sa ocitol na vozovke.
OKLAMANÝ LUPIČ
Bankový lupič, ktorý použil pri vylúpení banky v utorok hračkársku pištoľ, sa stal obeťou podobného podvodu. Zlodej ozbrojený detskou pištoľou prikázal zamestnancovi jednej banky v Osake, aby mu odovzdal vrecia s peniazmi, čo na prvý pohľad vyzeralo ako lúpež so ziskom vo výške 8500 amerických dolárov. Úradník ihneď poslúchol príkaz lupiča a odovzdal mu požadovanú sumu. Nešťastný kriminálnik si však neuvedomil, že bankovky sa nachádzajú iba navrchu a naspodku každého z vriec, zatiaľ čo zvyšok vypĺňal bezcenný bankový papier. Namiesto údajných 8500 tak lupič získal iba smiešnych 175 amerických dolárov. O niekoľko hodín neskôr sa však podľa polície ten istý lupič pokúsil o lúpež v inej banke, ale obišiel naprázdno, keď doňho manažér banky hodil odpadkový kôš. Lupič sa stále nachádza na slobode.
MOZGOVÁ PRÍHODA ODSTRÁNILA ZAJAKÁVANIE
Mozgová príhoda často viditeľne naruší činnosť jednotlivých telesných funkcií a poškodí rečové centrum pacienta. Istému 66-ročnému Japoncovi však táto nepríjemná záležitosť pomohla. Po prvý raz vo svojom živote mohol tento nešťastník plynule rozprávať a lekári nezistili uňho ani poškodenia iných fyziologických funkcií. Jeho ošetrujúci lekár teraz oznámil, že jeho pacient je od mozgovej príhody ako vymenený, hovorí čisto a plynule a nemá nijaké ťažkosti. (TASR)