Vyše 1000 dôchodcov včera demonštrovalo v Belehrade a ďalšie stovky v Kragujevaci proti dôchodkovej politike srbskej vlády. Protest bol vyvolaný hlavne rozhorčením nad zámerom vlády poskytnúť dôchodcom namiesto oneskorených dôchodkov kupóny na elektrický prúd a na vykurovanie. „Dôchodcovia hladujú, zatiaľ čo ministri dostávajú svoj plat pravidelne,“ hlásal jeden z transparentov, ktoré niesli rozhnevaní starkí v srbskej metropole.
ODSÚDILI ŠTUDENTOV
Islamský súd v severoiránskom meste Tabríz odsúdil na trest od troch mesiacov do deviatich rokov odňatia slobody 21 študentov za účasť na júlových protivládnych protestoch. Prezident islamského súdu v provincii Východný Azerbajdžan hodžatolislam Aghazád povedal, že súd v Tabríze sa v súvislosti s nepokojmi zaoberá 260 prípadmi. V nedeľu predseda revolučného súdu v Teheráne Gholám Hosejn Rahbarpúr oznámil, že v hlavnom meste v súvislosti s demonštráciami odsúdili štyri osoby na trest smrti. Študenti podporujúci reformy prezidenta Chátamího v júli pôvodne protestovali proti reforme tlačového zákona. Demonštrácie po brutálnom policajnom zásahu prerástli v celonárodné volanie po reformách.
USA MOŽNO ZMIERNIA SANKCIE
Americký prezident Bill Clinton možno už v priebehu tohto týždňa zmierni obchodné sankcie proti KĽDR, platné už takmer 50 rokov. Prípadné zmiernenie sankcií môže otvoriť cestu spolupráci medzi USA a KĽDR hlavne v oblastiach obchodu a bankových transferov. Washington však vraj v žiadnom prípade nebude poskytovať stalinistickému severokórejskému režimu pôžičky a technológie, ktoré by Pchjongjang mohol zneužiť na výrobu a zdokonalenie zbraní, povedal pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Bieleho domu.
INCIDENT V ULSTERI
Neznámy útočník postrelil v noci na včera v severoírskom Londonderry 52-ročného muža. Útok nesie známky akcií severoírskych polovojenských skupín. Podľa policajných informácií muž ležal na pohovke, keď krátko pred polnocou do domu vtrhol maskovaný útočník a postrelil ho dvakrát do nôh. Obeť, ktorá neutrpela vážne poranenia, ošetrili v nemocnici. Motív útoku nie je známy a polícia sa odmieta vyjadriť k možnej spojitosti incidentu s napätím medzi polovojenskými skupinami, podporovanými katolíkmi alebo protestantmi v provincii. Hlavné znepriatelené skupiny v Severnom Írsku dodržiavajú prímerie, avšak ojedinelé útoky medzi polovojenskými zoskupeniami neustali a sú často namierené proti vlastným členom. (ČTK, TASR)