
FOTOGRAFIA TÝŽDŇA * Štvrtok, 24. januára. Na mierovom summite v Assissi dostávajú vrcholní predstavitelia cirkví od františkánskych mníchov lampy. Pápež Ján Pavol II s najvyššou hierarchiou svetových náboženstiev, od kresťanov a židov po moslimov, budhistov, a animistov, spoločne vyhlásili, že Božie meno už nikdy nesmie byť zneužité na ospravedlňovanie násilia. FOTO – REUTERS
Bývalému predsedovi Krajského národného výboru v Košiciach, dlhoročnému členovi KSS, členovi jej ústredného výboru a súčasnej hlave štátu, by prekážalo, keby nádejný kandidát na post ministra financií bol v minulosti dôverníkom Štátnej bezpečnosti. Keďže sme sa však už zmierili s faktom, že bývalý komunista bol po celý čas aj katolíkom, určite nám nebude prekážať, ak človeku, pre ktorého bol kontakt s funkcionármi ŠtB súčasťou politickej činnosti, bude prekážať vymenovanie dôverníka ŠtB za člena vlády. Pomôcka? František Hajnovič z Necenzurovaných novín s krycím menom Franta nemá identický dátum narodenia s Františkom Hajnovičom podľa návrhu SDĽ (odklon dvoch dní je však v každom prípade zaujímavý).
Azda už len pamätníci a pozorovatelia všetkých ponovembrových udalostí vo vrcholovej politike si budú pamätať, ako frustrujúco na kresťanských demokratov a vépeenkárov pôsobila postava a činnosť Vladimíra Mečiara. Po tom, ako odišiel „spánombohom“, sa zdalo, že ho už nič nevráti na slovenský Olymp. Stačilo však vládnuť tri roky bez neho a premiér-bumerang je tu opäť. A nie hocijako – práve František Mikloško a Ján Čarnogurský, ktorí si v súbojoch s ním vyslúžili veľké ostrohy a uznanie aj liberálnych politikov, začínajú prezentovať názory o vláde národnej jednoty a o tom, že potenciálna koalícia HZDS-KDH-SMK je pre nich oveľa príťažlivejšia ako spolupráca s ANO alebo s SDKÚ. Nič nie je nemožné?
Odchod ministerky financií Brigity Schmögnerovej odhalil aj to, čo malo zostať utajené – najprv sa ju Mikuláš Dzurinda zdráhal odvolať a ponechal na ľavičiarov, nech zjedia, čo si navarili. O pár hodín však aj on pochopil, že Brigita bola len predjedlom – hlavným chodom je totiž privatizácia SPP, presnejšie spôsob jej urýchlenia, ešte presnejšie, kto bude preberať provízie za tento obchod tisícročia. A keďže v hre je navyše aj splácanie štátneho dlhu a vytvorenie druhého piliera dôchodkového systému, teda veci, na ktorých záleží občanom a ich zástupcom viac ako na čomkoľvek inom, boj o čo najkvalitnejší predaj slovenského plynu bude mimoriadne krutý.