BRATISLAVA – Nezáväzné ponuky v privatizácii každého z troch rozvodných energetických podnikov včera predložilo deväť záujemcov. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Petra Chalmovského to však neznamená, že ide pri každom podniku o tých istých záujemcov.
V priebehu budúceho týždňa privatizačná komisia rozhodne, ktorým záujemcom bude umožnená hĺbková kontrola v podnikoch. V rozvodných podnikoch Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika, ktoré sú jednou z najlukratívnejších častí energetiky, vláda predáva 49-percentné podiely.
Medzi záujemcami je nemecká spoločnosť RWE Plus. Tá sa podľa vyjadrení jej predstaviteľov bude zaujímať o všetky tri závody. Podľa Klausa Bussfelda z predstavenstva spoločnosti je silnou stránkou RWE dlhoročné know-how pri poskytovaní komplexného balíka služieb, ktorý nezahŕňa len samotnú distribúciu elektriny, ale aj rozvod tepla a riadenie vodného a odpadového hospodárstva.
Agentúra ČTK včera priniesla informáciu aj o spoločnej ponuke rakúskej regionálnej spoločnosti EVN a viedenského distributéra Wien Energy.
O rozvodné podniky sa zaujímajú aj dva české podniky. Výrobca elektriny ČEZ si chce vstupom do distribúcie na Slovensku zabezpečiť spoľahlivé, i keď ako sa vyjadril hovorca firmy relatívne nízke výnosy. Tie chce využiť na stabilizáciu podnikania, ktoré doteraz zahŕňa najmä výrobu elektriny a tá je podstatne rizikovejšia ako distribúcia.
Ako informovali Hospodářské noviny, Severomoravská energetika (SME) chce vstúpiť do Západoslovenskej energetiky.
Už v minulom roku potvrdila záujem o vstup do slovenskej elektroenergetiky aj ôsma najväčšia elektrárenská spoločnosť v Európe – Energie Baden-Württemberg. Podľa agentúr majú záujem o akcie podnikov aj francúzska spoločnosť Electricité de France, španielsky koncern Union Fenosa, belgická spoločnosť Electrabel a najväčší nemecký podnik E.ON.
Minister hospodárstva Ľubomír Harach počíta so vstupom investorov do rozvodných podnikov už v júni budúceho roku.
TOMÁŠ KURTANSKÝ