Ešte pred pár týždňami sa zdalo, že viceprezidenta Al Gora v jeho ťahu na prezidentské kreslo v Bielom dome nemôže z domovskej Demokratickej strany prakticky nikto ohroziť. Lenže v politike sa všetko rýchlo mení, a to aj v americkej, kde by sa mohlo zdať, že niektoré veci sú absolútne dané a neotrasiteľné. Pritom viceprezident, ktorý od novinárov dostal nechutnú prezývku Al Bore, teda Al Nudný , neurobil v podstate nič zlého. Lenže práve nehybnosť, či uspokojenie sa so status quo spôsobili, že na scénu sa rýchlo vyšvihol razantný konkurent. Bývalý basketbalista, ale najmä bývalý senátor za štát New Jersey, Bill Bradley, ktorý začína až nebezpečne stúpať druhému mužovi Ameriky na päty.
Ešte nedávno Al Gore vo všetkých prieskumoch viedol a zdalo sa byť úplne jasné, že získa nomináciu na súboj s hlavným republikánskym pretedentom, ktorým bude zrejme George Bush junior - terajší texaský guvernér - posledné správy ukazujú iný trend. Al Gore stagnuje, ba dokonca kráča dozadu. A mohlo by sa stať, že rozhodujúci bossovia strany by na budúci rok napokon mohli pred Al Gorom uprednostniť práve Billa Bradleyho.
V čom sú hlavné problémy viceprezidenta? Nedarí sa mu dostatočne vystúpiť z tieňa prezidenta Billa Clintona. Lenže aby sa mohol Američanom predstaviť ako samostatný politik, muž prichádzajúci s vlastnou víziou pre začiatok nového tisícročia, nestačí opakovať základné poučky „clintonizmu“, ideológie tzv. nových demokratov, ktorí sa iba nejasne odlišujú v základných koncepciách od hlavného republikánskeho prúdu, aký dnes reprezentuje práve George Bush junior.
Bill Bradley má výhodu veľkej miery nezávislosti a vlastného druhu liberalizmu, ktorým sa mu darí oslovovať čoraz väčšie množstvo potenciálnych voličov. Navyše sa na jeho stranu začínajú prikláňať aj významní politici z liahne demokratov. Naposledy zapôsobila priam ako šok skutočnosť, že mu vyjadril verejnú podporu mimoriadne vplyvný senátor Patrick Moynihan, muž večne s motýlikom na krku, pôsobiaci ako klasik politiky vystrihnutý z britského parlamentu. Ide o chlapíka, ktorý síce senátorský post pre svoj vek opúšťa a práve na jeho miesto zamýšľa zasadnúť súčasná prvá dáma Hillary Clintonová, ale Moynihan môže svojim rozhodnutím výrazne ovplyvniť zmýšľanie o prezidentskom kandidátovi v Demokratickej strane ako celku. Tento senátor v nej patrí medzi najvplyvnejších politikov.
Ak sa viceprezidentovi Al Gorovi v relatívne veľmi rýchlom čase nepodarí okysličiť vlastnú prezidentskú kampaň, je veľmi možné, že sa s ním politický establishment strany rozlúči a dá prednosť Bradleymu. V neprospech Al Gora hovorí aj výrečný fakt, že ak by sa voľby konali teraz, tak by ho republikánsky kandidát George Bush junior porazil s rozdielom takmer sedemnástich percent. Ale Billa Bradleyho by vyradil „len“ s deviatimi percentami. A to je takmer o polovicu menej. Nuž, veľmi nepríjemné zistenie nielen pre tábor viceprezidenta a jeho volebný štáb, ale aj pre tú časť mocenského centra Demokratickej strany, ktorá chce všetko urobiť pre víťazstvo Al Gora. MICHAL HAVRAN