Eunusi strážili háremy, spievali v opere a dnes vymáhajú dlhy

Eunuch je muž bez pohlavných žliaz. Pokiaľ sa kastrácia, teda odstránenie oboch semenníkov, udiala už v detstve, chlapcovi nikdy nezmužnel hlas, nebol chlpatý, ani fúzatý a tukové zásoby sa mu neukladali na pupku, ale na stehnách a zadku.

Kastrácia má korene na Východe a v Číne sa robila už pred viac než päťtisíc rokmi. Eunusi vtedy pôsobili ako strážcovia cisárskych palácov. Boli oddaní a teda ich patrične odmeňovali. Obvykle získali veľké bohatstvo a politický vplyv, z mnohých sa stali významné osobnosti spoločenského, kultúrneho i politického života. To čo robí muža chlapom však nemali. Niektorí z nich si odstránené semenníky starostlivo uschovávali, aby s nimi mohli byť pochovaní a mohli sa „pochlapiť“ aspoň v ďalšom živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vykliešťovanie sa neskôr z Ázie rozšírilo aj do Európy. Starí Rimania si kastrátov veľmi cenili – ich hodnota 250 ráz prevyšovala cenu obyčajného otroka. Rozlišovali sa 2 typy eunuchov. Boli bieli a čierni. Nemalo to čo dočinenia s farbou pleti – bieli eunusi nemali „iba“ semenníky, čierni ani penis. Európsky „comeback“ prežívala kastrácia v stredoveku a vyslovene kvitla v baroku a v rokoku, keď sa muži kastrovali kvôli kostolnému a neskôr i opernému spevu. Katolícka cirkev sa totiž riadila slovami svätého Pavla, že ženy majú byť v kostole potichu, a teda nespievať. Tenorov s vysoko položeným hlasom však toľko nebolo, preto bol spev kastrátov v 16. storočí v kostoloch bežnou záležitosťou. Napriek tomu, že oficiálne sa umelá kastrácia trestala vyobcovaním z cirkvi. Nad výhovorkami typu – semenníky mi odhryzol pes, kôň ma kopol do rozkroku – sa však privierali oči. Pravda, ak sa mal kto vyhovárať. Keďže deti kastrovali rodičia bez asistencie lekárov, každý tretí chlapec umrel na infekciu, alebo predávkovanie ópiom, používaným ako anestetikum. Ak mal však šťastie a prežil, mohol sa stať opernou hviezdou platenou stonásobne lepšie než kolegovia zo zboru.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom 18. storočia bolo v Taliansku ročne kastrovaných asi štyritisíc chlapcov. Najslávnejší bol neapolský operný spevák Farinelli. Vznikol o ňom aj film. Hviezda 18. storočia bola povestná nielen zlatom v hrdle, ale aj milostnými eskapádami. Napriek tomu, že strata semenníkov sa zvyčajne spája s impotenciou a absenciou sexuálnej túžby, Farinelli mal stovky mileniek. Keď ich rozvášnil, dielo zavŕšil jeho nevykastrovaný brat. Mimochodom, posledný zo slávnych operných kastrátov – Alessandro Moreschino – spieval ešte v roku 1922 v Sixtínskej kaplnke.

Dnes sú muži kastrovaní najmä kvôli nádorovým ochoreniam, po úraze, transsexuáli, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú pre zmenu pohlavia, prípadne nebezpeční sexuálni devianti. Existujú však aj eunusi v pravom slova zmysle. Asi dva milióny ich žije v Indii a používa sa pre nich označenie „hijra“. Žijú v malých uzavretých komunitách, obliekajú sa do ženských šiat a hovorí sa o nich ako o treťom pohlaví. Indovia sa ich boja, pretože veria, že sú deťmi zlých duchov a majú nadpozemskú moc. Vraj to využívajú agentúry vymáhajúce dlhy. Stačí jedna návšteva „nemuža“ v rodine dlžníka a je po probléme.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Zdroj Focus

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu