Podľa niektorých ekonómov možno v najbližšom období očakávať vo vykazovanom raste HDP prudké výkyvy siahajúce od záporných čísel až po päť a viac percent. Ich príčinou sú nielen zmeny v reálnej ekonomike, ale aj štatistické zvláštnosti. Preto je podľa nich dôležité sústrediť sa na trend a neprikladať príliš veľkú dôležitosť zvláštne vyzerajúcim číslam.
Hlavný ekonóm bratislavskej ING Barings Ján Tóth nebude prekvapený, ak rast HDP za tretí štvrťrok (júl až september) klesne do záporných čísel. „Ide o kombináciu viacerých príčin. Po druhom balíčku možno pozorovať začiatky prudkého poklesu spotreby domácností a investícií, čo bude ťahať hospodárstvo dole. Rast čistého exportu (vyjadruje sa ako rozdiel medzi exportom a importom, pozn. redakcie) to zatiaľ nebude dostatočne kompenzovať,“ povedal. Vysvetlil však, že k týmto faktom z reálneho života treba pripočítať aj vplyvy štatistiky. Rast hrubého domáceho produktu napríklad v treťom štvrťroku 1999 sa počíta porovnaním so stavom v treťom štvrťroku 1998. Vtedy bol podľa Tótha veľmi vysoký HDP vplyvom preddevalvačnej situácie, dokončovania diaľnic a iných jednorazových faktorov. Preto v porovnaní s takým vysokým základom môže hrubý domáci produkt v lete 1999 i klesnúť bez toho, aby to malo vyvolať poplach. Napríklad poradca podpredsedu vlády pre ekonomiku Vladimír Tvarožka však nesúhlasil úplne s Tóthovým štatistickým pesimizmom. „Tretí štvrťrok bude veľmi nepríjemný, ale pokles HDP by ma prekvapil,“ povedal.
Tóth nepovažuje pravdepodobný zlý výsledok v treťom štvrťroku za znepokojujúci aj preto, že ku koncu roka očakáva výrazné zlepšenie. „Opäť ide o zmes skutočnosti a štatistiky. Na jednej strane máme opačný stav ako v treťom štvrťroku - v tomto prípade ide o veľmi nízky základ z roku 1998. Koniec minulého roka poznačila zmena kurzového režimu - prechod od fixného na plávajúci kurz koruny a iné administratívne opatrenia,“ vysvetlil hlavný ekonóm ING Barings. Tieto faktory vyvolali veľmi vysoký nákup zahraničných výrobkov na úkor domácich, čím sa vykázaný HDP v štvrtom štvrťroku 1998 umelo a jednorazovo znížil. Dá sa preto očakávať, že HDP v poslednom štvrťroku 1999 bude v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka pôsobiť veľmi dobre. „Očakávam, že HDP môže v štvrtom kvartáli vzrásť aj o viac ako 5 percent,“ povedal. Dodal, že táto predpoveď sa môže naplniť najmä vtedy, ak bude ďalej pokračovať prudké zlepšovanie čistého exportu. Tvarožka súhlasil v zásade s Tóthovou analýzou, no mal výhrady ku konkrétnym číslam. „Ku koncu roka síce zaznamenáme dokonca pokles dovozov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, export však rastie a bude rásť len pomaly,“ vysvetlil poradca podpredsedu vlády. Preto sa čistý export ani HDP podľa neho nezlepšia až tak výrazne, ako to predpovedá Ján Tóth. „V štvrtom štvrťroku očakávam rast HDP ‘iba‘ o 3 percentá,“ dodal Tvarožka.
(beb)