PARÍŽ, JERUZALEM, BRUSEL (ČTK) - Prvé zahraničné ohlasy na voľby v Rakúsku signalizujú obavy z rapídneho vzostupu nacionalistickej strany slobodných (FPÖ). Prevažne odmietavé stanovisko zaujímajú k šéfovi strany Jörgovi Haiderovi. V Izraeli výsledky vyvolali otras a väčšina významných politikov židovského štátu sa o nich vyjadruje kriticky. Mierne znepokojenie sa zmocnilo Európskej únie. Väčšina činiteľov v Bruseli, ktorí boli ochotní hovoriť, sa však snažila nedramatizovať výrazný úspech Haiderovej strany, napriek jej programu, ktorý je proti európskej integrácii a hlavne proti rozšíreniu EÚ na východ.
Jediný rakúsky zástupca v Európskej únii, poľnohospodársky komisár Franz Fischler v Bruseli vyhlásil, že jeho krajinu čaká najťažšie zostavovanie vlády v povojnovej histórii. „Európa prežije i Jörga Haidera,“ upokojoval novinárov politik dosiaľ vládnucich ľudovcov (ÖVP). Účasť slobodných vo vláde by však podľa neho výrazne zhoršila vzťahy medzi EÚ a Rakúskom. Za najväčší problém Fischler považuje Haiderove proticudzinecké postoje a nevypočítateľnosť. Predseda zahraničného výboru francúzskeho parlamentu Jack Lang označil úspech extrémnej pravice v Rakúsku za skľučujúci. Vstup slobodných do viedenskej vlády by podľa neho bol pre Rakúsko veľkou škodou a krajina by zostala izolovaná od ostatných štátov Európy. Izraelský prezident Ezer Weizman označil úspech slobodných Jörga Haidera za dôvod na znepokojenie. Haiderov vzostup považuje za nepríjemný okamih pre Európu.
Taliansky minister zahraničných vecí Lamberto Dini považuje úspech slobodných za typicky rakúsky fenomén. „Nemyslím si, že volebný úspech pravice v Rakúsku bude mať vplyv aj inde v Európe.“