i pokuty za vysokú rýchlosť, ktorou sa preháňajú vodiči emirátov po diaľniciach vo veľkých pohodlných automobiloch, podávajú ženy.
Ženská policajná jednotka má za úlohu vyrovnať sa s rastúcim počtom dopravných pirátov skrývajúcich sa pod ženským závojom. Používajú ho ako úkryt pred policajtami - mužmi, ktorým islam zakazuje nútiť ženu odhrnúť závoj a identifikovať sa. „Ľudia si tu pokojne pod závojom jazdia bez vodičského oprávnenia,“ rozohňuje sa plukovník Ibtisám Ahmad. Väčšina žien v SAE nosí abáju, čierny plášť, ktorá ich zakrýva od hlavy po päty. Islam zakazuje ženám odkrývať si tvár pred neznámymi mužmi.
Ženská dopravná policajná jednotka vznikla pred tromi mesiacmi a z pôvodných šiestich sa rozrástla na dnešných 20 členiek. O zamestnanie sa hlásia stále nové uchádzačky, takže jednotka sa bude rozširovať a dostane tiež nové hliadkovacie autá. „Ľudia sa na nás zo začiatku pozerali čudne, ale zvykli si. Dáme mužom pokutový lístok a oni sa usmievajú,“ popisuje svoju prácu Hanan (20).
Muži s úžasom pozorujú uniformované ženy obratne manévrujúce so služobnými autami. Niektorí sú tým takí ohromení, že zastavujú. Potom sa hlavy prudko otáčajú, keď ich z megafónu ženský hlas vyzýva, aby pokračovali v jazde. Policajné vedenie je so ženskou jednotkou také spokojné, že uvažuje o kurzoch, v ktorých sa ženy naučia zaobchádzať so zbraňami, riešiť tiesňové situácie a hovoriť po anglicky. Dopravné policajtky zbrane nenosia. Pre ženy ostatných arabských krajín majú policajtky emirátov tento odkaz: Nasledujte nás a dokážte, aký máte pre spoločnosť význam.
Aktívnejšiu spoločenskú úlohu ženám priznávajú aj iné nábožensky stále konzervatívne štáty Perzského zálivu. V Ománe vymenovali ako v prvej moslimskej krajine ženu za veľvyslankyňu. Kuvajtský emir v tomto roku rozhodol, že ženy by mali mať právo voliť a uchádzať sa o poslanecké kreslo. Najviac slobody si v oblasti Perzského zálivu užívajú práve Kuvajťanky. Podnikajú, vydávajú noviny, sú v diplomatických misiách a na vysokých miestach v ropnom priemysle.
(REUTERS)