Viac ako polovica Rumunov je presvedčená, že počas vlády bývalého komunistického diktátora Nicolae Ceaušesca sa mali lepšie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý včera zverejnil denník National. Približne 64 percent opýtaných odpovedalo, že pred rokom 1989 bola ich životná úroveň vyššia, pričom len 24 percent respondentov si myslí, že ich životný štandard sa odvtedy zlepšil a 11 percent opýtaných uviedlo, že sa pre nich nič nezmenilo. Z prieskumu ďalej vyplýva pokles dôvery občanov k prezidentovi Emilovi Constantinescovi. V súčasnosti má podporu len 17 percent opýtaných, pred rokom to bol dvojnásobok. Počas bombardovania Juhoslávie mali Rumuni najväčší strach z hrozby vojny, v súčasnosti občanov znova najviac trápia ekonomické problémy.
PROTESTY V JZR
Niekoľko desiatok tisíc demonštrantov pokračovalo vo štvrtok už 17. deň v protestoch proti režimu Slobodana Miloševiča. Asi 5000 demonštrantov v Belehrade narazilo na hustú policajnú reťaz, ktorá zablokovala ďalší postup. „Keď sme chceli ísť rovno, povedali nám, aby sme išli doľava. Keď sme chceli ísť doľava, povedali, choďte doprava,“ povedal o policajnej taktike jeden z protestujúcich. Dodal, že bolo očividné, že policajti nie sú vo svojej koži. „Vedia, že to, čo robia, je smiešne,“ dodal. K zrážkam nedošlo. Tisíce ľudí protestovalo proti Miloševičovi aj v Niši, Novom Sade, Kruševaci a Valjeve.
SOLANA RYTIEROM
Britská kráľovná Alžbeta II. povýšila vo štvrtok do rytierskeho stavu bývalého generálneho tajomníka NATO Javiera Solanu. Solana získal čestný titul rytiera rádu sv. Michala a sv. Juraja za služby NATO. Španielsky diplomat si bude môcť k menu pripísať tri písmenká KBE, ktorými sa označujú rytieri Britského impéria, nemôže sa ale nechávať titulovať „sir“. Toto oslovenie je vyhradené len pre britských občanov. Päťdesiatsedemročný Solana odstúpil v stredu po štyroch rokoch výkonu funkcie, aby prevzal novú zodpovednú úlohu vysokého predstaviteľa Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
NÁVRAT UTEČENCOV
Zo Západného Timoru sa včera lietadlom OSN vrátila prvá skupina východotimorských utečencov - 94 osôb z 15 rodín, o niekoľko hodín ich nasledovala druhá skupina 79 utečencov. Informoval o tom hovorca úradu Vysokej komisárky OSN pre utečencov. V utečeneckých táboroch v Západnom Timore je asi 230 000 Východotimorčanov. Jakarta tvrdí, že väčšina sa nechce vrátiť domov, pretože je proti nezávislosti Východného Timoru.
DÔSLEDKY JADROVEJ HAVÁRIE
Podľa výsledkov meraní rádioaktívneho žiarenia organizáciou Greenpeace v okolí miesta havárie úniku uránu v japonskej Tokaimure je zrejmé, že žiareniu bolo vystavené omnoho väčšie percento populácie, ako japonská vláda odhaduje. Evakuácia obyvateľstva sa mala uskutočniť takmer okamžite, no stalo sa tak až po 4 a pol hodinách. Neutrónová radiácia, ktorá je zo všetkých foriem radiácie najnebezpečnejšia a najprenikavejšia, zasiahla stovky ľudí, ktorí v tom čase cestovali po blízkej príjazdovej ceste, nevynímajúc okolo 170 okolitých domov, golfové ihrisko a poľnohospodársku plochu. Greenpeace zisťuje množstvo úniku radiácie v momente katasrofy pomocou kuchynskej soli. Ak je soľ zasiahnutá neutrónovou radiáciou, vytvára sa rádioaktívny izotop sodíka, podľa toho sa dá vypočítať intenzita radiácie pri havárii. (TASR, ČTK)