j Strede. Okrem toho sa krajina čoraz viac zmieta v škandáloch, ktoré nasvedčujú tomu, že nekalé praktiky sa ani po volebnej zmene zo štátnych inštitúcií nevytratili. Ladislav Pittner stále verí, že zložité a dosiaľ neobjasnené kauzy budú úspešne vyšetrené.
Krátko po vašom nástupe do funkcie bol zavraždený prvý politik po novembri 1989 Ján Ducký. Už deväť mesiacov sa tento prípad vyšetruje, ale stále nie je objasnený. Ste spokojný so stavom vyšetrovania tohto skutku?
„Na jednej strane sme mali veľké šťastie v tom, že v súvislosti s inou trestnou činnosťou sa podarilo zadržať Olega T., ktorý bol počas vyšetrovania postupne usvedčovaný z toho, že je podozrivý z vraždy Jána Duckého. Potvrdili to svedkovia, ktorí ho identifikovali na mieste činu. Rovnako ho usvedčujú aj výpovede utajených svedkov, a to práve v súvislosti s pôsobením ukrajinskej mafie na Slovensku. Máme však aj veľa otázok. Jedna z hlavných nejasností je, kto vlastne je Oleg T. Napriek tomu, že cez Interpol sme sa domáhali zistenia jeho skutočnej identity a že som sa osobným listom obrátil na ukrajinského ministra vnútra pána Kravčenka, doteraz sme nedostali jednoznačné vysvetlenie a potvrdenie identity tohto človeka. V tom, čo sme doteraz získali, sú veľké rozdiely, aj čo sa týka roku narodenia.“
Považujete na základe tohto prístupu Ukrajiny za pravdepodobné, že Olega T. a jeho šéfa Ivana M., ktorý je bossom ukrajinskej mafie na Slovensku, sa usiluje chrániť tajná služba?
„Takto by som sa to neodvážil tvrdiť. Je to predsa len nízka a nemorálna činnosť, ktorú by žiadna tajná služba nerealizovala takýmto spôsobom. Skôr existuje podozrenie, že po zrušení bývalých sovietskych spravodajských služieb sa niektorí ľudia orientujú na biznis, ktorý presahuje našu predstavivosť. Práve v súvislosti s vraždou Jána Duckého sa dá predpokladať, že nejde o bežných kriminálnikov, ale že pracujú s profesionálmi zneužívajúcimi svoju prípravu, ktorú mohli získať aj v KGB, a využívajú ju aj na tieto ciele. Nie je to nič nové, takúto skúsenosť majú aj zahraničné spravodajské a policajné orgány. Motív vraždy Jána Duckého by sa nám ľahšie objasňoval, ak by sme mali napríklad jednoznačné potvrdenie identity osoby Olega T. Je príznačné, že aktivity Olega T. a Ivana M., ktorý za dramatických okolností opustil Slovensko a sú tu náznaky, že stále riadi činnosť svojich ľudí na tomto území, majú rukopis profesionálov. Na druhej strane prvý skutok vydierania spojený s únosom dieťaťa, z ktorého bol obvinený Oleg T., bol úplne babrácky. Okrem toho by sme potrebovali poznať okolnosti niektorých aktivít Jána Duckého, pretože nevieme, kto bol jeho obchodným partnerom. Dôkazy sa zhromažďujú veľmi ťažko. Oleg T. znáša veľmi dobre väzenie. Správa sa profesionálne, bez akýchkoľvek psychických výkyvov, ktoré by ho viedli k výpovedi.“
Vy ste sa vyjadrili o Olegovi T. a Ivanovi M. ako o dôstojníkoch KGB. Teraz si nie ste istý, či nad nimi drží ochranu ukrajinská tajná služba. Prehodnocujete svoje stanovisko?
„Hovoril som o podozrení, že sú dôstojníkmi KGB. Tieto poznatky sme získali z podsvetia, kde sa pohybovali, ako aj z údajov pochádzajúcich zo solupráce s inými orgánmi.“
Podľa našich informácií po zadržaní Olega T. bol v Pezinku zavraždený Ukrajinec prezývaný Daler, ktorý mal patriť k spolupáchateľom vraždy Jána Duckého. Konala polícia dostatočne preventívne, aby zabránila likvidácii takej dôležitej osoby?
„Nie som presne oboznámený s týmito udalosťami. Polícia nerobí málo. Musíme vychádzať z toho, že v hre bolo niečo, čo presahuje rozmer bežného kriminálneho činu. Ak sa potvrdí, že na tejto aktivite sa podieľali aj bývalí pracovníci spravodajských služieb, potom bude o to ťažšie odhaliť ich.“
Po vražde Duckého ste uviedli niekoľko verzií tohto prípadu: privatizácia, jeho pôsobenie v SPP či podporovanie športových klubov. Ktorá z možností je po deviatich mesiacoch vyšetrovania pravdepodobná?
„Vyšetrovanie sa sútreďuje na tri alebo štyri verzie. Špecifikovať ich nemôžem. Dnes je však jasné, že záber aktivít pána Duckého bol veľmi široký. Hovoria o tom aj ním podpísané zmenky kryté majetkom SPP, ktoré vôbec nie sú evidované v účtovníctve podniku. Podľa vyjadrení expertov podpis Jána Duckého na týchto zmenkách vykazuje veľké psychické napätie. Otázkou je aj to, či Oleg T. bol najatým vrahom zo strany takýchto páchateľov, alebo či tu nejde o medzinárodný aspekt.“
Konal Ducký na vlastnú päsť alebo bol bielym koňom iných osôb?
„Niektoré skutočnosti tomu môžu nasvedčovať. Jeho aktivity však boli veľmi široké.“
Generálny prokurátor Milan Hanzel povedal, že tento prípad sa môže dostať do stavu dôkaznej núdze. Pripúšťate, že nebude vyšetrený?
„Aj keď Oleg T. stále mlčí, je tu dostatok dôkazov, aby mohla byť spracovaná obžaloba. Predpokladám, že vyhlásenie pána Hanzela nevychádzalo z týchto poznatkov, pretože on sám tento prípad neskúmal. Bdie nad ním dozorový prokurátor, ktorý nemá výhrady proti doterajšiemu postupu vyšetrovania. U generálneho prokurátora išlo skôr o teoretické vyjadrenie sa. Niektoré prípady sa končia stavom dôkaznej núdze, naši vyšetrovatelia však v tomto prípade s týmto názorom nesúhlasia.“
Generálny riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko má ukrajinských ochrankárov, ktorí pochádzajú aj z prostredia Ivana M. Vy ste uviedli, že by Pavol Rusko mal vysvetliť, odkiaľ a prečo títo ľudia prišli. Zaoberá sa polícia týmto prípadom?
„Stretol som sa s pánom Ruskom, ktorý mi hovoril rôzne veci týkajúce sa ochrankárov. Požiadal ma, aby som o tom verejne nerozprával. Neskôr sa vyjadril, že to nie sú ochrankári, ale jeho poradcovia. Polícia tieto veci sleduje. Tvrdo nástojíme na tom, aby bol zavedený vízový režim s Ukrajinou, pretože sme zistili, že aj títo ľudia prišli na základe potvrdení cestovných kancelárií, že tu bude o nich postarané. V takom prípade sa Ukrajinci nemusia nikde hlásiť a identifikovať sa. Po tridsiatich dňoch môžu vycestovať a opäť sa vrátiť. A tak sa to aj dialo.“
Máte prehľad o pohybe Ivana M. v zahraničí?
„Ivan M. sa v nepravidelných intervaloch obracia na pracovníka ministerstva vnútra, ktorý ma o jeho telefonátoch informuje. Vždy keď vyšetrovatelia prídu k novým poznatkom, Ivana M. niekto zo Slovenska veľmi presne informuje. Nás by tiež zaujímalo osvetlenie jeho stykov v zahraničí. Jeho otec má byť vo vysokej diplomatickej funkcii na ukrajinskom veľvyslanectve v Kanade a údajne mu mal vybaviť kanadský pas. Podľa našich informácií sa pritom zdržiava väčšinou vo Francúzsku. Jeho pobyt v zahraničí a kontakty so Slovenskom sú tiež predmetom vyšetrovania.“
Ďalším veľkým prípadom je vražda desiatich príslušníkov podsvetia v Dunajskej Strede zo skupiny Tibora Pápaya. Býva pravidlom, že vyšetrovanie takýchto vrážd je neúspešné. Nebude to tak aj v tomto prípade?
„Vražda jedného z bossov v Dubnici nad Váhom je dnes už vlastne objasnená a páchatelia tejto vraždy začínajú hovoriť aj o udalostiach v Dunajskej Strede. Aj tam sa ukazuje medzinárodný prvok, ktorý je predmetom vyšetrovania.“
Ako súvisí prípad z Dunajskej Stredy s vraždou Jozefa Kucmerku z Dubnice nad Váhom?
„Súvisia spolu cez jednu osobu.“
Akú?
„Nemôžem o tom hovoriť.“
Pripúšťate, že likvidáciu pápayovcov pripravil konkurenčný gang za aktívnej účasti miestnych podnikateľov?
„Terajší stav vyšetrovania vedie k poznatkom, že táto vražda bola spáchaná s vysokou pravdepodobnosťou tiež riadením istého zahraničného prvku, ktorý mohol mať záujem o likvidáciu pápayovcov, alebo mohla byť vykonaná na základe objednávky konkurenčnej skupiny. Máme veľkú nádej, že sa nám podarí konkrétnych aktérov dostať na Slovensko a ich výpoveď nám spresní pozadie vraždy.“
Boli do likvidácie Pápaya a spol. zapletení aj príslušníci špeciálnych policajných zložiek?
„Jedna stopa vedie k bývalému príslušníkovi takýchto zložiek.“
Bol vypočutý?
„Hovoril som o medzinárodnom prvku a v súvislosti s týmto človekom sa ukazuje, že je nutné ho dostať späť na Slovensko.“
Ide o Budapešť?
„Je to sídlo v najbližšej susednej krajine.“
Môže to teda byť aj Zlín?
„Nechcem to spresňovať.“
V súvislosti s kauzou Nafta Gbely bolo vznesené obvinenie proti Vladimírovi Poórovi. Dozorová prokurátorka ho však zrušila. Odviedli vyšetrovatelia dobrú prácu, keď prokurátor konštatoval, že obvinenie nie je odôvodnené?
„Vladimír Poór je aj naďalej v pozornosti vyšetrovania. Sú však problémy s jeho vypočutím, pretože advokát jeho neprítomnosť ospravedlňuje tým, že je na zahraničnej dovolenke alebo na liečení. Tým sa vlastne znemožňuje vyšetrovanie.“
Nepodľahli vyšetrovatelia politizácii tejto kauzy?
„Niekedy je zo strany prokuratúry tendencia dostať od vyšetrovateľov také podklady, aké sa vyžadujú pri obžalobe.“
Poór naznačoval, že sa naňho vyvíja politický nátlak a že stíhanie jeho osoby sa vedie na politickú objednávku. Vylučujete, že premiér, ktorý sa osobne angažoval v kauze Nafta Gbely, žiadal stíhanie Poóra?
„Je to absolútne vylúčené. V prvom rade by som musel byť pod takýmto tlakom ja a nikdy som ho nezaregistroval. Z podsvetia však prichádzajú informácie, že Vladimír Poór je pod veľkým tlakom ľudí, ktorí si od neho vynucujú isté sumy, pretože sa obávajú, že kauza Nafta Gbely sa vyrieši spôsobom, ktorý im neumožní podieľať sa na prípadnom tunelovaní tohto podniku. Hovorí sa o 40 miliónoch korún, ktoré mal vyplatiť dvom bývalým politickým činiteľom.“
SIS zorganizovala provokáciu proti Biskupskému úradu v Banskej Bystrici, ktorá je známa aj ako kauza triptych Klaňanie sa troch kráľov. Doterajšie vyšetrovanie potvrdilo už známe skutočnosti, avšak biskupskému úradu nebol vrátený ani obraz, ani 200-tisíc dolárov. Kedy dôjde k náprave?
„Je to jeden z prípadov, ktorý stojí pred záverom vyšetrovania. V najbližších týždňoch by mal byť postúpený na vypracovanie obžaloby.“
Dostane biskupský úrad svoje peniaze?
„To nie je záležitosť vyšetrovateľov, ale súdu.“
Je pravda, že po tom, ako za tretej Mečiarovej vlády polícia zabavila obraz aj peniaze, tých 200-tisíc dolárov pochádzajúcich z rozpočtu SIS zmizlo?
„Spôsob narábania s týmito peniazmi je jedným z bodov obvinenia Ivana Lexu.“
Po prepustení Ivana Lexu z väzby ste naznačili, že v prípade neúspechu vyšetrovania ste pripravený zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii. Máte pochybnosti o vyšetrení únosu mladého Kováča?
„Vyhlásil som to najmä preto, aby som verejnosť upokojil, že vyšetrovanie sa úspešne ukončí.“
Keď ste predložili správu občianskej komisie, určite ste si mysleli, že vyšetrovanie tohto prípadu bude rýchlejšie.
„Treba si uvedomiť, že odvtedy uplynulo niekoľko rokov. My sme nemali právo vyšetrovať, iba zhromažďovať informácie a poznatky. Po opätovnom začatí vyšetrovania sa ukázalo, že väčšina dôkazového materiálu bola zničená. Nezabúdajme, že ide o trestný čin spáchaný tajnou službou, v ktorej nepanujú bežné vzťahy, ale prísna konšpirácia. Vďaka tomu, že predchádzajúce vedenie SIS nebolo dôsledné, podarilo sa nám z rôznych iných zdrojov dostať sa k listinným dôkazom a výpovediam.“
Aký postoj mal bývalý generálny riaditeľ Devín banky Karol Martinka k zavlečeniu Michala Kováča ml.?
„Na moje prekvapenie sa podarilo získať dôkaz, ktorým je záznam telefonického rozhovoru medzi Ivanom L. a Karolom M., v ktorom sú presne identifikovateľní aj aktéri, aj čas. Je len vecou vypočutia Karola M., aby sa jeho účasť na únose osvetlila. Nazdávam sa, že to je hlavný dôvod, prečo sa bráni prísť na Slovensko a vypovedať.“
Spomínaná nahrávka je známa. Mám však na mysli, či poskytol peniaze na realizáciu tohto trestného činu?
„Teraz to nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť. Jeden z bývalých funkcionárov SIS vypovedal o tom, že na únose sa podieľala cudzia tajná služba, respektíve pracovníci bývalej tajnej služby.“
Potvrdzujú sa tieto informácie?
„Do istej miery áno. Potrebná je však výpoveď Karola M.“
Málo sa hovorí o vyšetrovaní kauzy vražda Róberta Remiáša. Má polícia viac informácií, ako bolo dosiaľ publikované?
„Vražda Róberta Remiáša je taká ohavná, že tu na rozdiel od únosu boli mimoriadne zabezpečené mätúce výpovede a stopy. Samotní aktéri boli profesionálne vedení. Práve v posledných dvoch mesiacoch sa aj tento prípad výrazne pohol dopredu.“
Trváte na tom, že za jeho vraždou stála SIS?
„Zatiaľ ma všetko vedie k tomu, aby som považoval toto tvrdenie za odôvodnené.“
Opozícia považuje vyšetrovanie tohto a iných prípadov za vendetu vlády. Neobávate sa, že situácia sa môže obrátiť a dnešná opozícia sa pokúsi vám tento postup „zrátať“?
„Nerobíme nič, čo by bolo protizákonné. Že sa skutok zavlečenia stal, konštatovali aj vyšetrovatelia - Stredoslováci, ktorí boli prípadom poverení po odvolaní Šimuniča a Vačoka. Našou úlohou je objasniť tento trestný čin, bez ohľadu na to, čo tvrdí opozícia.“
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, váš stranícky kolega, mal v poslednom období kontroverzné vyjadrenia o deblokáciách a o peniazoch ruskej mafie. Vyčítali ste mu to?
„Každý zodpovedá sám za seba. Ani 16 miliárd korún by nemalo byť dôvodom na zapletenie sa štátu s mafiou.“
V poslednom čase je na Slovensku problémom realizácia štátnych zákaziek, ktorým predchádzajú takzvané tendre. Aj pri správe štátnych podnikov a privatizačných rozhodnutiach vznikajú rôzne kauzy. Nie sú tieto škandály prejavom jednej z najsofistikovanejších foriem organizovaného zločinu?
„Nič nemožno vylúčiť. Sami ste však opísali tento problém ako vysoko sofistikovaný. Najmä neinformovaní ľudia môžu za všetkým vidieť organizovaný zločin, a pritom môže ísť iba o ľudské zlyhanie. Nedodržanie zákona môže byť aj vedomým porušením zákona a môže byť motivované vidinou finančného zisku. Bez ohľadu na to, či sa pri tom bude páchať zločin. Myslím si, že kým štát nebude platiť politické strany, ktoré uspeli vo voľbách, vždy tu bude riziko, že finančné problémy v stranách budú riešiť sponzori. Potom môžeme hľadať vysvetlenie takéhoto konania aj v podlžnostiach strán voči sponzorom.“
Čo ohrozuje Slovensko viac, výpalnícke skupiny alebo rôzne záujmové lobby?
„Pre bežných občanov sú najväčším rizikom počiatočné aktivity organizovaného zločinu, ktorými sú aj výpalníctvo a vydieranie. Pokiaľ ide o štát, obávam sa, že Slovensko je zraniteľné aj určitými skupinami, ktoré majú nielen finančné, ale aj politické záujmy. Takýmto kruhom by vyhovovalo, aby bolo Slovensko zemou nikoho.“
Mohli by ste špecifikovať toto tvrdenie?
„Existuje jednoznačný politický záujem, aby Slovensko nevstúpilo do NATO a nebolo prijaté do EÚ. Keď si kladieme otázku, prečo je takýto záujem, nájdeme odpoveď na niektoré nepochopiteľné činy v minulosti i v prítomnosti.“
Hovoríte aj o skupinách stojacich za niektorými súčasnými vládnymi stranami?
„Toto riziko si strany uvedomujú a vedome by doň zrejme nešli. Ide tu však o možnosti vplyvového zasahovania, ktoré nemusia byť také transparentné, ako by sme si to želali.“
Čo si myslíte o tvrdeniach, podľa ktorých je minister Černák spojený so spoločnosťou Slávia Capital?
„Ak takéto spojenie existuje, čo však minister Černák aj vo vláde viackrát odmietol, potom je neúnosné, aby ktokoľvek s takýmto pozadím mohol byť vo vláde.“
Súhlasíte s tým, aby sa KDH usilovalo získať vplyv v Devín banke, respektíve ktorejkoľvek inej súkromnej spoločnosti?
„Získanie kontroly by ešte samo osebe nemuselo byť niečo nemorálne alebo nelegálne. Horšie by však bolo, keby to malo byť zaplatené takou činnosťou, ktorá by nás vydierala našimi oprávnenými štátnymi záujmami a na tom by bol založený cudzí profit.“
Hovorili ste na túto tému s Jánom Čarnogurským?
„Nie.“
PETER TÓTH