, zapojil aj kenský prezident Daniel arap Moi. Novinári, ktorí prezidenta sprevádzali na poľnohospodárskej výstave v Nairobi, očakávali, že s nimi bude hovoriť o zbere kávy a čaju. Namiesto toho vypočuli Moiho prudký útok „na metlu ľudstva nazvanú homosexualita“. Moi sa tak zapojil do najnovších útokov niektorých afrických vodcov proti homosexuálnym stykom, ktoré sú v mnohých krajinách afrického kontinentu nezákonné alebo prinajmenšom tabu. Začiatkom minulého týždňa prezident susednej Ugandy Yoweri Museveni nariadil zatknuť homosexuálov, ktorí podľa jeho názoru páchajú „ohavné veci“. Toto vyjadrenie sa objavilo po široko publikovanej správe o sobáši medzi gaymi na predmestí Kampaly, pri ktorých sa obaja muži verejne bozkávali. Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe, ktorý začal podobnú otvorenú kampaň proti homosexuálom už v roku 1995, ich kedysi označil za tvorov majúcich „nižšiu hodnotu ako prasatá alebo psy“.
Obhajcovia práv gayov na to hovoria, že homosexuáli sú obetnými baránkami v snahe vlád odvrátiť pozornosť ľudí od hospodárskeho úpadku a zabrániť im v prejavovaní politickej nespokojnosti. „Mugabe už dlho útočí na gayov, aby na nich obyvatelia zamerali pozornosť ako na pôvodcov všetkého zla a prestali si všímať hospodárske problémy kajiny,“ hovorí šéf zimbabwianskeho združenia gayov a lesbičiek Keith Goddard. Argument odporcov homosexuálov znie: Sexuálny styk medzi príslušníkmi rovnakého pohlavia je hanebnosť zavlečená do Afriky z cudziny. Je proti tradíciám a učeniu kresťanstva. Do Afriky ju zatiahli skorumpovaní bieli kolonizátori a v poslednom čase úspešne pokračujú turisti zo Západu.
Spoločenský postoj k homosexualite je v každej africkej krajine iný. Napríklad Juhoafrická republika má v tomto smere najliberálnejšie zákony. Ústava zakazuje akúkoľvek diskrimináciu, pokiaľ ide o sexuálne zameranie. Napriek ustavičným Mugabeho vyjadreniam proti homosexuálom je Zimbabwe oproti africkým krajinám, ako je Keňa, pomerne tolerantná. „Môžeme sa schádzať a chodiť do spoločnosti,“ hovorí Goddard. V Keni sa zákony o homosexuáloch opierajú o zastaraný britský právny kódex, ktorý v krajine vzniku už dávno odstránili.
(ČTK, REUTERS)