Minster zahraničných vecí Eduard Kukan sa v týchto dňoch zúčastňuje na práci jesenného Valného zhromaždenia OSN v New Yorku a lobuje za kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady. V poslednej fáze prípravy sa jeho úsilie sústreďuje najmä na kontakty so stálymi členmi BR: Britániou, Ruskom, USA a Čínou. E. Kukan otvoril včera v New Yorku aj výstavu súčasného slovenského umenia. Jej kurátor profesor Ľudovít Petránsky ju zostavil z tvorby významných slovenských výtvarníkov, okrem iného sú jej súčasťou diela K. Sokola, V. Hložníka, A. Brunovského, V. Žilinčanovej a A. Rudavského. Výstavu už mali možnosť vidieť návštevníci vo Washingtone, v Montreale, Ottawe a Cornwalle.
VINNÍK ALPSKEJ TRAGÉDIE NA SLOBODE
Amerického pilota, ktorý minulý rok zavinil v talianskych Alpách pád lanovky a smrť 20 ľudí, prepustili z väzenia po piatich mesiacoch výkonu trestu. Kapitána Richarda Ashbyho, v máji odsúdeného na šesť mesiacov odňatia slobody, prepustili za dobré správanie 2. októbra, oznámila v pondelok jeho priateľka Dodie Hewettová. V prípade, ktorý poznamenal vzťahy USA a Talianska, súd zbavil R. Ashbyho vinny z neúmyselného zabitia, ale odsúdil ho za to, že odstránil z lietadla videopásku s dôkazmi o celej tragédii.
VRAŽDA ČLENA MISIE OSN V KOSOVE
V centre Prištiny zastrelili v pondelok večer bulharského príslušníka medzinárodnej misie OSN, ktorý do Kosova pricestoval práve v ten deň z New Yorku. Podľa hovorkyne OSN sa po príchode do Prištiny ubytoval v hoteli, zašiel si na večeru a na ulici sa stal obeťou streľby. Celý incident vyšetrujú. Objavili sa podozrenia, že dôvodom vraždy by mohla byť aj skutočnosť, že muž hovoril po srbsky, resp. bulharsky, pričom bulharčina pripomína srbčinu. Udalosť by tak mohla byť len prejavom veľkej miery nenávisti, ktorú kosovskí Albánci pociťujú voči Srbom. Misia OSN prišla do Kosova v júni, aby zorganizovala dočasnú správu nad provinciou, z ktorej sa po 11 týždňoch bombardovania NATO stiahli juhoslovanské ozbrojené sily.
RAKÚSKO ZOPAKOVALO VÝHRADY K BOHUNICIAM
Vstup Slovenska do EÚ je pre Rakúsko neprijateľný, pokiaľ zostane v prevádzke „vysoko rizikový jadrový reaktor v Jaslovských Bohuniciach“. Výhrady rakúskej strany voči Slovensku včera počas zasadnutia ekologickej Rady EÚ v Luxembursku otvorene opäť formuloval minister životného prostredia Martin Bertenstein. Na priamu novinársku otázku, či Rakúsko v opačnom prípade zablokuje pozvanie na začatie rokovaní o vstupe v Bratislave na decembrovom summite únie v Helsinkách, Bertenstein odpovedal, že ako minister životného prostredia nie je kompetentný vystupovať v mene celej vlády.
BULHARSKO KRAJINOU EMIGRANTOV
Pre chudobu a nestabilitu opustilo Bulharsko od roku 1989 už približne 650 000 obyvateľov. V rozhovore pre sofijský rozhlas to včera povedal profesor demografie na Bulharskej akadémii vied Nikolaj Golemanov. Podľa údajov, s ktorými zoznámil verejnosť, bolo asi 60 percent emigrantov vo veku od 20 do 40 rokov a jedna pätina z nich mala vysokoškolské vzdelanie. Podľa Golemanova má dnes Bulharsko 8,2 milióna obyvateľov, pričom vývoj bude mať minimálne do roku 2020 klesajúcu tendenciu. (TASR, ČTK)