New York 26. januára (TASR) - Pracovníci, ktorí sa dostanú až na najvyššie pozície, získavajú okrem moci a luxusnej kancelárie s výhľadom ešte niečo navyše - žijú zvyčajne dlhšie ako ich podriadení.
Americkí vedci celých 15 rokov sledovali 4700 žien a vyše 14.000 mužov zamestnaných v úradoch federálnej vlády na postoch manažérov a profesionálov a porovnávali ich úmrtnosť s úmrtnosťou bežnej populácie.
Všeobecne bežní muži umierali až o 50 percent častejšie ako ich kolegovia rovnakého veku, ale z vysokých pozícií. U žien bol tento rozdiel 38-percentný. Srdcové ochorenia boli príčinou smrti rovnakou mierou u mužov i u žien. Tie ale oveľa častejšie podliehali rakovine, čo vedci vysvetľujú tým, že predstaviteľky nežného pohlavia vo vrcholových pozíciách sú často silné fajčiarky.
Ženy v priebehu 15-ročnej štúdie umierali menej ako ich mužskí kolegovia v rovnakých pozíciách. Dlhému životu sa tešili pracovníci všetkých rás - najhoršie na tom sú belosi.
V priemyselne rozvinutých krajinách ženy zvyčajne mužov prežívajú. Autori štúdií však upozorňujú, že ako sa ženy šplhajú po rebríčku kariéry, postupne preberajú čoraz viac zodpovednosti a zvyšuje sa ich stres, čo spolu s ich väčšou prestížou a vyšším platom môže negatívne ovplyvniť ich zdravie.