Keď v roku 1906 zasiahlo San Francisco ničivé zemetrasenie, pri následnom požiari obeťami neboli len stovky ľudí, ale tiež pestrofarebné viktoriánske domy z 19. storočia. V tom čase, keď v horiacom meste mnohí naliehavo potrebovali pomoc, mali hasiči k dispozícii len jedno požiarne čerpadlo, všetky ostatné, nanešťastie, vypovedali službu. Odvtedy si ľudia zvykli žiť s realitou, že zemetrasenia sa stávajú. Sobotňajšie zemetrasenie v južnej Kalifornii viacerým pripomenulo tragické udalosti z nedávnej minulosti. Hoci malo silu až 7 stupňov Richterovej stupnice, jeho epicentrum bolo v púšti, ďaleko od obývaných miest. Preto v mestách, kde obyvatelia záchvevy pôdy pocítili, spôsobili len hmotné škody. Obyvatelia San Francisca majú ešte v živej pamäti tragické následky zemetrasenia, ktoré zasiahlo mesto pred desiatimi rokmi. Jeho epicentrum sa vtedy nachádzalo na pohorí Loma Prieta v strednej Kalifornii asi 60 kilometrov od San Francisca. Zemetrasenie o sile 7,1 stupňa Richterovej stupnice pripravilo o život 63 ľudí a spôsobilo materiálne škody vo výške 10 miliárd amerických dolárov. Jednou z vážne poškodených stavieb bol most spájajúci San Francisco s Oaklandom. Vyše 900 domov bolo zničených a 18-tisíc poškodených, medzi nimi aj časť budov v centre mesta.
V tejto súvislosti vyslovili americkí seizmológovia hrozivú predpoveď: v najbližších 30 rokoch je takmer 70-percentná pravdepodobnosť silného zemetrasenia v blízkosti San Francisca. Predstavitelia mesta vyjadrili obavy, že v takomto prípade by desaťtisíce ľudí zostali bez domova.
Všetky novostavby v San Franciscu sú preto projektované tak, aby odolali prípadným otrasom pôdy. Vedci však rozhodne odmietli katastrofické scenáre, že v dôsledku veľkého zemetrasenia by sa mohlo San Francisco zosunúť do oceánu. MARTIN MÓZER,
San Francisco - Bratislava
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)