i unionistami a republikánmi v otázke vytvorenia autonómnej vlády a odzbrojenia polovojenských organizácií naďalej pretrvávajú.
V centre pozornosti je predovšetkým vodca Ulsterskej unionistickej strany (UUP) David Trimble, ktorý môže mať rozhodujúci vplyv na definitívne stanovisko svojej strany. Nedávne odvolanie britskej ministerky pre záležitosti Severného Írska Mo Mowlamovej, ktoré už dávnejšie žiadali unionisti, a vymenovanie Trimblom preferovaného Petra Mandelsona sa všeobecne považuje za ústupok UUP. Rovnako aj pripravované zmeny v nezávislej komisii rozhodujúcej o severoírskych pochodoch. Trimblovi by to malo vytvoriť väčší manévrovací priestor na presviedčanie početných oponentov mierovej zmluvy vo vlastných radoch. Tí vydali pred časom vyhlásenie, ktoré podpísal aj expredseda UUP James Molyneaux, podľa ktorého vytvoreniu vlády so zástupcami Sinn Fein musí predchádzať úplné odzbrojenie a rozpustenie Írskej republikánskej armády (IRA).
Podľa republikánov sú však tieto požiadavky nesplniteľné. Mnohí z nich pritom obviňujú unionistov, že sa snažia prepísať samotnú zmluvu. Vodca Sinn Fein Gerry Adams však v pondelňajšom vydaní denníka Irish News napísal, že republikáni sa nebudú dogmaticky stavať proti odzbrojeniu IRA. Adams, ktorý podmienil zmenu svojho postoja zmiernením unionistických požiadaviek, zároveň uviedol, že v tejto otázke môže poskytnúť záväzky za Sinn Fein, nie však za IRA.
Mierotvorné severoírske strany teraz rokujú o predložených návrhoch, ktoré by mali vyviesť mierový proces zo slepej uličky. Do konca týždňa by mal potom Mitchell rozhodnúť, či je mierová zmluva realizovateľná. V prípade, že nedôjde ku kompromisu, iniciatívu bude musieť prevziať britská a írska vláda. V tejto súvislosti už britský premiér Tony Blair varoval severoírskych teroristov, že ak by sa rozhodli vrátiť k násiliu, Británia je pripravená okamžite zakročiť.
MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)