Nový indonézsky prezident Abdurrahmán Wahíd (59) je populárny moslimský líder s veľkou morálnou autoritou. Je však chorľavý a takmer úplne slepý a to vyvoláva obavy, či je schopný vládnuť štvrtej najľudnatejšej krajine sveta. Wahída (na snímke REUTERS) včera zvolilo Ľudové poradné zhromaždenie prekvapujúco za prezidenta, hoci on sám nedokázal svoj hlas odovzdať bez cudzej pomoci.
Wahíd se narodil v Denanyare v provincii Východná Jáva vo vplyvnej moslimskej rodine. Študoval literatúru a arabistiku na univerzitách v Káhire a Bagdade. Je zakladateľom Strany národného prebudenia (PKB), ktorá sa v júni v prvých slobodných voľbách po viac ako 40 rokoch stala treťou najsilnejšou parlamentnou frakciou. Stojí na čele Nadhlátul Uláma, najväčšej moslimskej organizácie v Indonézii, ktorá má najväčší počet moslimských obyvateľov na svete.
Wahíd je považovaný za blízkeho priateľa Megawati Sukarnoputriovej. Pozorovatelia ho vždy považovali za vplyvného muža politického zákulisia. Dlho podporoval práve Megawati a až v októbri sa rozhodol prijať kandidatúru za veľmi silnú moslimskú koalíciu. Úradu sa ujíma v čase, keď sa Indonézia zmieta v etnických konfliktoch, ekonomickej kríze a v korupčných škandáloch. Wahída uznávajú ako morálnu autoritu tak moslimovia, ako aj nemoslimskí obyvatelia krajiny. Rešpekt získal v čase diktatúry bývalého prezidenta Suharta. Otvorene sa vtedy postavil proti Suhartovmu režimu a nehľadel ani na svoje podlomené zdravie. Jeho umiernené názory dávajú podľa pozorovateľov nádej, že sa stane spájajúcim článkom v etnicky, kultúrne a nábožensky rozdelenej spoločnosti. Je stúpencom právneho štátu, kde sa rešpektujú občianske slobody a odmieta násilie. Obavy však nevyvoláva iba Wahídovo zdravie. V decembri minulého roka navštívil Suharta. Mnohí protisuhartovskí aktivisti Wahída vtedy kritizovali a varovali pred obnovou Suhartovej legitimity. V suhartovskej ére bol Wahíd aj blízky priateľ so Suhartovou najstaršou dcérou. Je za usporiadanie referenda o nezávislosti pre nepokojnú provinciu Aceh na severnej Sumatre, čo sa nepáči najmä vplyvnej armáde. (REUTERS, r)