Michailovi Gorbačovovi je smutno za manželkou Raisou a je mu ťažko sa po jej smrti znova vrátiť k práci. „Včera v noci naraz zazvonil telefón,“ povedal 68-ročný bývalý sovietsky predstaviteľ agentúre Reuters v prvom interview od Raisinho pohrebu, ktorý sa za veľkej pozornosti verejnosti konal pred mesiacom v Moskve. „Zdvihol som slúchadlo a počujem - ahoj.“ Bola to Raisa. „Odkiaľ voláš?“ opýtal som sa jej. „A potom sa rozhovor skončil a ja som sa zobudil.“
Gorbačov s vlhkými očami hovorí melancholicky o svojej žene, ale prechádza aj na iné témy. Dcéra Irina, lekárka, a dve vnučky sa presťahovali do jeho vidieckeho domu, aby nebol sám. Irina dala „daču“ čiastočne zrenovovať, aby Gorbačovovi zdvihla náladu. „Sú ohromné. Vedia, že ich pomoc potrebujem. Samozrejme, aj oni trpia. Nemôžeme uveriť, že už s nami nie je. Mám stále pocit, že len niekde odišla a zasa sa vráti,“ povedal. Raisa, ktorej elegancia sa stala symbolom Gorbačovových reforiem z konca 80. rokov, zomrela 20. septembra v nemeckom meste Münster po trojmesačnom boji s leukémiou. „Všetko si uvedomujem a nemám ani nejako slabú vôľu. Všetko sa však stalo tak nečakane. Je to ako zákerná choroba,“ povedal Gorbačov, ktorý trávil celé týždne pri lôžku svojej ženy na klinike v Münsteri. „Začal som pracovať a pracujem, ale ak mám byť úprimný, nie je to také ľahké,“ priznal sa v rozhovore, ktorý poskytol v úrade svojej nadácie na severozápade Moskvy. „Viem, že sa musím spamätať a pracovať a pracovať. Život ide ďalej.“ Práca je obľúbeným Gorbačovovým slovom, ktoré často opakoval zástupcom ľudí pri cestách po Sovietskom zväze. Pustil sa do výskumného projektu na tému globalizácia a na poslednej tlačovej konferencii povedal, že je pripravený sa postaviť na čelo novej sociálnodemokratickej strany, ktorá by mohla kandidovať už v decembrových parlamentných voľbách.
Budúci mesiac sa Gorbačov vydá do Berlína, kde sa zúčastní osláv desiateho výročia pádu berlínskeho múru, tejto dramatickej udalosti, pri ktorej zrode stáli aj jeho reformy. Stretne sa tam s bývalým nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom a bývalým americkým prezidetom Georgeom Bushom. „Bol to prejav vôle a želania ľudu, ktoré sa mali naplniť. V tom prípade to bolo správne. Vyžadovalo to obrovskú guráž,“ povedal Gorbačov. Gorbačov je v zahraničí a najmä v Nemecku stále hrdinom, ale doma obľúbený nie je. Po Raisinej smrti sa však na prekvapenie zdvihla vlna sympatií k nemu aj v Rusku.
(ČTK, Reuters)