ZÁHREB (PRE SME - ŽELJKO IVANJEK) - Mladena Naletiliča, chorvátskeho vojnového hrdinu a zločinca v jednej osobe, majú vydať Medzinárodnému súdnemu tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) v Haagu. Rozhodnutie včera potvrdil chorvátsky ústavný súd, ktorý odmietol sťažnosť Naleteliča, prezývaného aj Tuta, na porušenie jeho ústavných práv.
V chorvátskych politických kruhoch sa dlho diskutovalo o vydaní osôb podozrivých z vojnových zločinov z Chorvátska a zvlášť z prevažne Chorvátmi obývaných častí Bosny a Hercegoviny do Haagu. Títo muži bojovali za Chorvátsko vo vojne za nezávislosť a potom v rodnej Bosne proti Moslimom a Srbom. Ich korene sú v Hercegovine, chudobnej vlasti bojovníkov a gastarbeiterov. Mladena Naletiliča, ktorého vojenská kariéra sa začala v cudzineckej légii, a už skôr do Haagu vydaného Vinka Martinoviča obvinil haagsky súd z páchania najbrutálnejších masakier Moslimov v juhozápadnej Bosne v rokoch 1993-1994. Predtým ich však chorvátske orgány zatkli a obvinili v spojitosti s únosmi, násilnými činmi a nelegálnym obchodom s autami a zbraňami. Tudžmanova vláda dlho trvala na tom, že Chorvátov majú právo súdiť len chorvátske súdy. Keď však Bezpečnostná rada OSN pohrozila Chorvátsku ekonomickými sankciami, vláda vydala Martinoviča a po ňom prišiel rad i na Tutu. Ekonomické sankcie by totiž znamenali koniec Tudžmanovej éry i akejkoľvek účasti jeho Chorvátskeho demokratického združenia (HDZ) v budúcej vláde, ktorá vzíde z decembrových parlamentných volieb.
Medzinárodné spoločenstvo ukázalo chorvátskemu prezidentovi, že sa k nemu nebude správať o nič miernejšie než k juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi, ktorý je sám obvinený z vojnových zločinov. Tudžman sa pred voľbami ani nepokúsil riskovať sankcie. Jeho spojenci sa však obávajú, že Naletilič môže odhaliť v Haagu nové skutočnosti o Tudžmanovej účasti vo vojne v Bosne. Prezident Tudžman je však medzičasom opäť v starej forme. V nedeľu napríklad vyhlásil, že „len zopár Srbov, na ktorých rukách nie je krv, sa môže vrátiť do Chorvátska“. Jeho politický priateľ z Hercegoviny sa zasa nechal počuť, že dejinné utrpenie Chorvátov možno prirovnať len k utrpeniu Židov.