LONDÝN (ČTK) - Začalo to nevinne. Pred 30 rokmi si dvaja americkí vedci prostredníctvom počítača vymenili prvú krátku správu. Americký profesor Leonard Kleinrock, považovaný za jedného z duchovných otcov internetu, odoslal z Kalifornskej univerzity v Los Angeles správu svojmu kolegovi do výskumného centra v Stanforde neďaleko San Franciska. Tvorili ju iba dve písmená „LO“. Potom počítače skolabovali. Internetová éra však bola odštartovaná. Oznámenie „LO“ sú prvé dve písmená slova „log“, teda pripojiť sa. Obaja vedci sa po naviazaní spojenia chceli presvedčiť, že to naozaj funguje - „zalogovali“, ako sa hovorí v počítačovom slangu. Profesor Kleinrock popisuje historický moment takto: „Dostal si to L?“ „Mám,“ znie odpoveď. „Dostal si to O?“ „Mám O. Vyťukal som G. Dostal si G?“ Odpoveď však neprichádza. Spojenie sa prerušilo.
Dôsledky tohto činu si možno ešte ľudstvo neuvedomuje ani teraz, i keď sa internet v uplynulých rokoch začal šíriť ako lavína doslova po celom svete - od Spojených štátov, ktoré sú počítačovým obrom, až po Nepál, ktorý je technologickým trpaslíkom. Ak v roku 1969 boli s internetovou adresou registrované vo svete štyri počítače a za ďalších desať rokov ich bolo okolo stovky, v roku 1989 to už bolo 100 000 a v súčasnej dobe je 60 miliónov takých počítačov. Na prahu internetového veku sa denne do internetovej siete pripája viac ako 200 miliónov ľudí z celého sveta.
Počet dokumentov, ktoré sú každý deň umiestňované na „svetovú pavučinu“, sa každý deň zvyšuje o milión. V roku 2002 má ich počet dosiahnuť osem miliárd. Internet sa pre stále väčšiu časť populácie stáva magickým médiom s nevyčerpateľnými možnosťami. „Tajomstvá“ svetovej pavučiny sú nepreberné, ako o tom svedčia i rôzne štatistiky. Zo žien sa napríklad na internete najčastejšie objavuje meno americkej herečky Pamely Andersonovej, v kategórii mužov je na čele rebríčka americký prezident Bill Clinton. Najčastejším výrazom pri vyhľadávaní na internete je - ako inak - slovo „sex“. Každý mesiac je tento výraz vyťukaný 1,5-miliónkrát. Vlani v júni viac než 50 000 ľudí v priamom prenose sledovalo, ako štyridsaťročná Elizabeth z Floridy porodila svoje štvrté dieťa. V roku 1996 sa Sharon Lopatková z Marylandu stala prvou ženou, ktorá si prostredníctvom internetu objednala vlastnú vraždu. Pomocou elektronickej pošty požiadala cez diskusné fórum Roberta Glassa zo Severnej Karolíny, aby ju mučil a potom zabil. „Pomalá ruka“, ako ho nazývala, je teraz vo väzení za úkladnú vraždu. Minulý mesiac v internetovej aukcii ponúkal jeden záujemca za ľadvinu 5,7 milióna dolárov. Firma eBay nakoniec ale ponuku stiahla. Nevie sa, či dotyčný myslel svoju ponuku vážne. Internet i behom svojej krátkej existencie dokázal úplne zmeniť životy ľudí.
Elektronické obchodovanie, aktuálne spravodajstvo, encyklopédie, onlineové rozprávanie alebo telefonovanie, nadväzovanie známostí, živé prenosy koncertov, vydávanie hudobných albumov. Termíny ako „e-mail“ alebo „www“ prestali byť iba slovnou zásobou počítačových expertov a stále viac prenikajú do života obyčajných smrteľníkov. V technicky vyspelých krajinách môže byť internet tiež ideálnym prostriedkom k uskutočneniu „amerického sna“. Dnešní internetoví milionári vo veku medzi dvadsiatkou a tridsiatkou začínajú neraz iba s obyčajným počítačom, ale zato s hlavou plnou nápadov. Vďaka internetu sú dnes bohatí a slávni. Podľa odborníkov je však internet ešte len v plienkach, je vraj „vymyslený“ iba na 20 percent. Ďalších 80 percent možností je dosiaľ neprebádaných. Internetová revolúcia sa dala do pohybu.