Keď včera ruský premiér vystupoval v Helsinkách z lietadla, kolená sa mu nechveli, aj keď ho mali čakať nepríjemné otázky týkajúce sa ruských vojenských aktivít a plánov v Čečensku. Putina, ktorý likviduje zmiju banditizmu, podporuje 65 percent občanov Ruska, a otázky, ktoré ho čakali v Helsinkách, napokon neboli až také nepríjemné. Európska únia vyslovila obligátny apel na Rusko, aby začalo s Čečenmi politické rokovania. Putin obligátne uisťoval, že i on je stúpencom politického riešenia konfliktu. Nezasvätený pozorovateľ si priam začal lámať hlavu, v čom je vlastne problém.
Ide o to, ako sa veci nazvú. Prečo je Putin taký suverénny, keď predošlý večer výbuch na trhu v Groznom zabil údajne viac ako stovku Čečenov? Lebo to neboli „Čečeni“, ale „teroristi“. Ruské vyhlásenia, že neexistuje iný ako politický spôsob riešenia krízy v Čečensku, nie sú podľa tejto logiky v nijakom protiklade s tým, že ruskí vojaci práve obkľučujú Groznyj, v ktorom je okrem banditov i legálne zvolený prezident. Pretože Rusko - ako neustále opakujú jeho politici doma i vo svete - sa stalo obeťou svetového terorizmu, z ktorého dnes majú strach všetci. Práve boju proti terorizmu je predsa venovaná posledná, jednomyseľne prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
Ťažko zabudnúť na šokujúce explózie, pri ktorých zahynulo 300 nevinných ruských civilistov. Rusko si však osobuje právo kvôli stromu rúbať celý les. Rado zdôrazňuje, že bojuje proti banditom, nie proti čečenským civilistom. A suverénne rozlišuje, kto je kto. Vezmime si včerajšie vysvetlenie tlačového tajomníka príslušnej skupiny vojsk - je pravda, že v Groznom uskutočnili bližšie nešpecifikovanú akciu, tá však bola naozaj namierená proti istým trhovníkom, ktorí tu predávali nielen valuty a kapustu, ale aj - a predovšetkým - kalašnikovy a granáty. A pozor, našli sme rozlišovací znak: „Pokojní obyvatelia nechodia za tmy po trhu, kde sa predávajú zbrane pre banditov a teroristov,“ tvrdí tento hovorca.
Treba oceniť, že Rusi sa veľmi snažia, aby sa ich akcie v Čečensku nepripodobňovali k debaklu pred troma rokmi. Vypracovali novú vojenskú taktiku, až dosiaľ sa snažili vyhnúť zbytočným obetiam medzi civilistami, veľkú pozornosť venujú propagande a na „oslobodených“ územiach rozdávajú ľuďom jedlo a vyplácajú sociálne dávky. Západ im pomáha svojím nepochybne správnym odsudzovaním teroristických aktov. Ešte lepšie by však bolo, keby trval na vyslaní svojich pozorovateľov na miesto diania a keby trval na svojej účasti pri sprostredkovaní rozhovorov. Podstatou konfliktu je totiž ruské úsilie získať opäť kontrolu nad Čečenskom. A momentálne sa tak deje vojenskou silou. BAŠA JAVůRKOVÁ
TO JE VETA„Ešte stále nemáme v pláne riešiť tento politický konflikt vojenskými prostriedkami.“
Ruský premiér VLADIMÍR PUTIN po stretnutí s predstaviteľmi EÚ o situácii v Čečensku.
***
„Išlo o mocenský zvrat, ktorý zneužil občanov na to, aby sa z pôvodne veľmi správnych myšlienok, väčšej demokratizácie vtedajšej spoločnosti, stal majetkový prevrat a odveta za február 1948.“
Šéf poslaneckého klubu českých komunistov VOJTĚCH FILIP hovorí o novembri 1989. Komunisti sa v rebríčku volebných preferencií prepracovali na prvé miesto.
***
„Taliban by sa mal prebudiť.“
Generálny tajomník Spojených národov KOFI ANNAN o potrebe ukončiť vojnový konflikt v Afganistane.
***
„Režim vo svojom zákone o informáciách vyhlásil, že informácie sú slobodné, súdy však počas jedného roka uložili 29 pokút v celkovej výške 16 miliónov dinárov (1,42 milióna eúr).“
RADE VELIKOVSKI, predstaviteľ Nezávislej únie novinárov Srbska (NUNS), na opozičnej demonštrácii. (ČTK, mch)