Chovatelia oviec vo Francúzsku sa pred rokom sťažovali v parlamente svojej krajiny na vyčíňanie divých vlkov. Časť poslancov Národnej rady si následne vyžiadala odborný posudok kompetentných expertov k tejto problematike. Ako v tejto súvislosti informuje nemecký denník Die Welt, po 12 mesiacoch konečne zverejnili výsledok bádania, ktorý znie: „Vlci a ovce sa neznášajú…“
PRAVDA BÝVA NIEKEDY HOLÁ
O tom, že technika môže kedykoľvek zlyhať a zapríčiniť nepríjemné situácie, svedčí prípad, ktorý sa stal pred niekoľkými dňami v jednom z obchodov krásy a zdravia „Matas“ v Kodani. Dvadsaťročná zákazníčka, ktorá si v predajni kúpila parfém, pri vychádzaní z obchodu nečakane spustila bezpečnostný alarm. Pracovník bezpečnostnej služby ju okamžite zastavil a žiadal osobnú prehliadku. Mladá žena sa voči obvineniu z krádeže ohradila, ale nepomohlo jej to. Nestratila však duchaprítomnosť. Bez váhania sa začala pred personálom a ostatnými prekvapenými zákazníkmi vyzliekať do naha. Vyzlečená prešla cez bezpečnostný rám, ktorý sa na počudovanie spustil opäť. Ohromení pracovníci predajne spolu s prizerajúcimi nakoniec zistili, že príčinou incidentu bol drobný ozdobný predmet na topánke zákazníčky, ktorý vyvolal falošný poplach.
LUPIČ WHISKY ZVYŠUJE SKÓRE
Najhľadanejší maďarský zločinec Attila Ambrus, známy ako Whisky, takmer s určitosťou stojí za pondelňajším ozbrojeným prepadom filiálky OTP Bank v Budapešti. Z banky si podľa najnovších správ odniesol 47,3 milióna forintov. Pôvodne sa ako korisť uvádzala desatina tejto sumy, neskôr sa hovorilo o 10 miliónoch forintov. Dôkladne maskovaný páchateľ si v pobočke banky počkal na záverečnú, keď v jej priestoroch bolo 15-20 klientov a 36 zamestnancov. Najskôr odzbrojil príslušníka bezpečnostnej služby, vynútil si peniaze a pokúsil sa uniknúť cez hlavný vchod. Ten bol už zavretý a pred ním navyše stálo prvé zo zalarmovaných policajných áut. Ambrus na mieste činu vystrieľal 30 nábojov, čo znamená, že tri razy menil zásobník. Krvavé stopy naznačujú, že mohol byť vážnejšie zranený. Polícia však zatiaľ nemá informácie o tom, že by vyhľadal lekára. Páchateľa na mieste činu veľmi dobre zaznamenali viaceré kamery. Jeho identitu, zdá sa, potvrdzuje aj list advokátovi, podľa ktorého jeho súboj s políciou nebude mať skóre 28:1, ale čoskoro už 29:1. Z miesta činu sa mu totiž aj tentoraz podarilo úspešne ujsť.
KONIEC ZHONOM
V nasledujúcom tisícročí sa priemyselne vyspelé krajiny podľa futurológov začnú opäť vracať k fenoménu pomalosti. „V Taliansku už teraz existujú tzv. slow food restaurants (reštaurácie s pomalým občerstvením),“ uviedol včera v Kasseli na konferencii o aktuálnych trendoch zaobchádzania s časom profesor Karlheinz A. Geiáler. V týchto reštauráciách sa kladie dôraz na chuť a kvalitu. Podľa nemeckého profesora ľudstvo stojí na prahu novej éry využívania času. „V najvyšších úrovniach manažmentu sa čoraz častejšie diskutuje o otázke pomalosti,“ tvrdí Matthias Horx z viedenského ústavu futurológie. Napríklad existujú firmy, ktoré dávajú zákazníkom ubezpečenie, že im poskytnú pomalšie, ale zato dôkladnejšie služby. Podľa K. Geiálera sa životný rytmus človeka neustále zrýchľuje od vynájdenia parného stroja pred asi 170 rokmi. Medzičasom sa však dosiahli krajné hranice. „Informácie sa posielajú rýchlosťou svetla a rýchlejšie to už nejde,“ konštatuje Geiáler. Okrem iného stúpa počet ľudí pracujúcich doma, čím sa stierajú hranice medzi prácou a domácnosťou.
(TASR)