Continental Film
Ako je jasné už z názvu, film rozpráva o hereckej kariére Vlastimila Brodského, ktorý spolu s režisérom snímky Ondřejom Havelkom zdieľa napríklad lásku k Fredovi Astairovi. Na otázku, o čom tento príbeh je, Havelka odpovedal: „Určite o skvelom hercovi.“ Celovečerný strihový dokument má tri roviny. Prvú tvoria archívne materiály - ukážky z televíznych inscenácií a filmov. Druhá rovina je kolážou rozprávania, komentárov, glos a bonmotov, ktoré s Brodským nakrútil režisér, a treťou sú potom hrané scénky, ktoré sú vkladané do autentických rozhovorov. Ich úlohou je charakterizovať Brodského myslenie, postoj k životu a svetu.
Celebrity
Intersonic
Nebolo by to krásne, keby život bol ako nikdy sa nekončiaci film Woodyho Allena? Keby celý svet bol ako Manhattan a keby vo vetre poletoval Gershwin? Tešte sa, toto všetko sa vám ponúka. Stotrinásť minúť newyorskej atmosféry a hviezd. Celebrity, ľudia, čo sa celý život usilovali, aby ich poznali, a keď sa nimi stanú, chodia v tmavých okuliaroch, aby ich nikto nepoznal. Celebrity, dvadsiaty siedmy dlhometrážny film Woodyho Allena, je reportážou o tejto novej večnosti. Počas siedmich čiernobielych štvrťhodiniek sa v ňom predvádza 242 hovorených rolí a 5128 štatistov. A Woody Allen sa zabáva tým, že celý tento svet postavil pred svoju kameru v spoločnosti skvelého castingu - Leonarda DiCapria, Melanie Griffithovej, Famke Janssenovej, Joe Mantegna, Winony Ryderovej, Kennetha Branagha.
Kráľovná Alžbeta
Bonton Home Video
Britský film Kráľovná Alžbeta (réžia Shekhar Kapur) bol nakrútený podľa scenára Michaela Hirsta. Ten predtým spolupracoval s mnohými slávnymi európskymi režisérmi - napríklad s Krzysztofom Zanussim. V tomto filme spracoval na základe historických prameňov život Alžbety Tudorovej, kráľovnej Anglicka. Hirst sa zameral na prvú etapu Alžbetinho vládnutia - od jej príchodu na trón až po rozhodnutie nevydať sa za žiadneho muža. Sleduje intrigy a pokusy o Alžbetino zosadenie, súbežne s tým odhaľuje jej city. Poukazuje na nedôveru vlády ženy, na to, akými spôsobmi bola Alžbeta nútená do vydaja. Ako sama vo filme povie, išlo najmä o to, či sa vydá za Francúzsko, alebo Španielsko. Kráľovná Alžbeta je historickým kostýmovým veľkofilmom a jeho kvality sú práve v dokonalom naplnení tohto žánru. Ambíciou tvorcov nebolo vytvoriť podobenstvo či psychologickú drámu, išlo im najmä o detailné zachytenie atmosféry alžbetínskeho Anglicka. Film oslňuje dokonalosťou kostýmov, neuveriteľnými účesmi, ktoré sú popretkávané korálikmi a stuhami či pompéznymi budovami. Alžbeta bola nominovaná na sedem Oscarov a práve za najlepšie masky Oscara aj získala. V réžii Shekhara Kapura sa predstavili Cate Blanchettová, Geoffrey Rush, Christopher Eccleston a Richard Attenborough.
KNIHYJacques Rossi: Útržky životů. Dvacet let v sovětských lágrech
Paseka, Praha 1999, preložil Lubomír Martínek
Veľká téma na malej ploche - to sú poviedky Jacquesa Rossiho. Autora počas cesty do ZSSR v roku 1937 zatkli a odsúdili pre údajnú špionáž. Nasledujúcich dvadsať rokov, ktoré strávil v sovietskych väzniciach a táboroch nútených prác, ho dokonale vyliečilo z niekdajšieho nadšenia proletárskou revolúciou. Gulagom prešli milióny ľudí, presný počet už asi nikto nezistí. Ojedinelé je ale poučenie, ktoré zo svojej skúsenosti načerpali. Na rozdiel od väčšiny ostatných, ktorí sa donekonečna snažia svoje „omyly“ vysvetliť a ospravedlniť, vymenil Rossi ilúzie iba za humor a ľudskosť. Do Francúzska sa vracia až v roku 1987 a napísal túto zbierku poviedok. Dnes žije asketicky na predmestí z najnižšej sociálnej podpory. Ako píše jeho prekladateľ, český spisovateľ Lubomír Martínek, „je schopný odmietnuť zmluvu za desiaťtisíce frankov, pokiaľ má pocit, že by sa jeho život mohol stať spotrebným tovarom“.
Paul Klee: Pedagogický náčrtník
Triáda, Praha 1999, preložila Anna Pelánová
Do slávneho obdobia nemeckého Bauhausu prvej polovice dvadsiatych rokov patril aj švajčiarsky maliar Paul Klee. Stal sa nadšeným zástancom myšlienok Bauhausu, prednášal tu náuku o formách a z podkladov k prednáškam na jeden semester pripravil počas roku 1924 súhrn, ktorý vyšiel v nasledujúcom roku pod názvom Pedagogický náčrtník.
Winston S. Churchill: Velké bitvy a osobnosti druhé světové války
Euronmedia Group, Praha 1999
Základom tejto knihy sú texty z rozsiahleho diela Druhá svetová vojna, za ktorú Churchill dostal v roku 1953 Nobelovu cenu za literatúru. Pútavé rozprávanie o rozhodujúcich okamihoch vojny, od Hitlerovho vpádu do Poľska až po zhodenie jadrovej bomby na Hirošimu, tvorí s pôsobivými dobovými fotografiami historický dokument aj farebný obraz doby.
Thomas Pynchon: Pomalý učeň
Volvox Globator, Praha 1999, preložila Pavla Horáková
Internetový prehliadač ponúka o tomto americkom spisovateľovi viac ako štyritisíc stránok, ale skutočne pravdivé informácie chýbajú. Jeho verní čitatelia vedia, že sa narodil v roku 1945 a že žije s manželkou a synom na Manhattane. Jediná fotografia, ktorú kto kedy videl, pochádza z roku 1953 zo školskej ročenky. Pomalý učeň sú krátke, šokujúce texty, ktoré boli prvý raz zverejnené v časopisoch. Čitateľov nadchli, kritiku šokovali a dodnes udivujú svojou originalitou či štrukturálnou stavbou. V roku 1984 sa na trhu objavila poviedková zbierka pod tým istým názvom, doplnená autorovým sebaironickým úvodom. Jediným spoľahlivým faktom v Pynchonovom živote sú teda jeho literárne diela.
William Saroyan: Bola raz jedna mladá dáma z Perthu
Slovenský spisovateľ, Bratislava 1999, preložil Juraj Vojtek
Rád chodím a cestujem a vždy sa pokúšam nájsť nejaký príbeh, napísal o sebe americký románopisec, poviedkar, dramatik a tiež básnik William Saroyan. Saroyan sa narodil v Kalifornii, v rodine arménskeho prisťahovalca. Jeho bohaté dielo - asi desať románov a memoárov, mnoho poviedok a tridsať hier - vychádza postupne v českom preklade vo vydavateľstve Eminent. Slovenský preklad výberu jeho 27 poviedok vraj ponúka nový, doteraz v našich končinách ešte neznámy výber z autorovho diela.