Ministerstvo obrany Srí Lanky včera oznámilo, že 59 príslušníkov vládnych jednotiek a 73 rebelantov z radov Tamilských tigrov bolo zabitých počas ťažkých bojov na severe krajiny, kde sa tamilskí povstalci údajne zmocnili armádneho komplexu. Počas doterajšej konfrontácie medzi vládnymi a povstaleckými jednotkamu Hnutia za oslobodenie tamilského Ílamu (LTTE) bolo spolu zabitých 59 príslušníkov bezpečnostných zložiek a zranených 182, uvádza sa vo vyhlásení srílanského ministerstva obrany, ktoré poskytuje prvé oficiálne údaje od začiatku povstaleckého útoku, ku ktorému došlo v utorok.
NOVÝ ARMÉNSKY PREMIÉR
Arama Sarkisiana včera vymenoval arménsky prezident Robert Kočarian do funkcie nového premiéra krajiny. Funkcia premiéra tak zostáva v rukách rodiny, Aram Sarkisian je bratom zavraždeného premiéra Vazgena Sarkisiana. Vymenovanie Arama Sarkisiana navrhla vládna strana Jednota (Meašnuťun), ktorej členom bol tiež jeho brat a bývalý predseda parlamentu Karen Demirčian. Toho tiež zastrelili ozbrojenci spoločne s ďalšími šiestimi vládnymi činiteľmi 27. októbra v budove parlamentu v Jerevane. V utorok zvolili poslanci nového predsedu parlamentu a dvoch podpredsedov. Aram Sarkisian (38) je riaditeľom cementárne v meste Ararat približne 50 kilometrov od arménskej metropoly Jerevan. Je považovaný za energického človeka, ktorý má podporu väčšiny poslancov v parlamente.
GENERÁL RALSTON NA ČELE NATO V EURÓPE
Severoatlantická aliancia včera formálne vymenovala generála Josepha W. Ralstona z amerického letectva za nového najvyššieho veliteľa vojenských jednotiek NATO v Európe. Ralston nahradí doterajšieho šéfa jednotiek NATO v Európe generála Wesleyho Clarka. Novej funkcie sa ujme v máji roku 2000. O uvoľnenie generála Clarka z funkcie najvyššieho veliteľa NATO v Európe požiadal americký prezident Bill Clinton vlády členských krajín aliancie listom adresovaným generálnemu tajomníkovi NATO, ktorý je zároveň šéfom obranného plánovacieho výboru. Výbor s veľkou ľútosťou s uvoľnením Clarka súhlasil a vyjadril mu v mene vlád členských štátov vďaku za jeho služby. V tejto súvislosti prezidenta USA požiadali o nominovanie dôstojníka USA na funkciu najvyššieho veliteľa NATO v Európe. Clinton navrhol generála Josepha W. Ralstona. Okrem pozície šéfa jednotiek NATO v Európe sa generál Ralston stane aj najvyšším veliteľom amerických síl v Európe.
CHAMENEÍ O VZŤAHOCH K USA
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí včera v Teheráne vyhlásil, že Irán nemôže zmeniť postoj k Spojeným štátom americkým a v tejto súvislosti varoval pred akoukoľvek naivitou a nedbanlivosťou. V príhovore k študentom miestnej univerzity deň pred 20. výročím obsadenia amerického veľvyslanectva v Teheráne Chameneí zdôraznil, že je potrebné poznať svojho nepriateľa, ktorý sa vždy pokúša predstaviť v priateľskom svetle. Spojeným štátom americkým sa nepodarilo izolovať Irán. Odpor nášho národa, kráčajúceho za vodcami, znemožnil úsilie utláčateľa, podčiarkol najvyšší veliteľ iránskych ozbrojených síl. Chameneího vyhlásenie prichádza v čase, keď študenti, podporujúci proreformného prezidenta Muhammada Chatámího, pripravovali v priestoroch teheránskej univerzity zhromaždenie v duchu dialógu. (ČTK, TASR)